İçeriğe atla

Vikihaber:Hızlı silme

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Bu sayfa Türkçe Vikihaber'in resmi politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak kullanıcılar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin kullanıcılardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Vikihaber Politika ve Yönergeler

Tarafsız bakış açısı
İçerik rehberi
Biçem rehberi

Hizmetliler
Bürokratlar

Akreditasyon politikası
Arşivleme politikası
Kaçınılması gereken kelimeler
Engelleme politikası
Kaynak gösterme
Çıkar çatışması
Telif hakkı
Anlaşmazlıkların giderilmesi
Silme politikası
Hızlı silme
Konu açıklamak için Vikihaber'i bölmeyin
Adil kullanım
Dosya kullanım politikası
Adlandırma kuralları
Özgün haber
Koruma politikası
Üç geri-dönüş kuralı
Kullanıcı adı

Görgü kuralları

Güncel istekler için, Kategori:Vikihaber silinecek sayfalar'e bakınız.

Vikihaber hizmetlilerinin açılmış olan sayfaları anında silebilmeleri için bir takım sınırlı durumlar vardır. Hizmetli olmayan bir kullanıcı bir sayfanın bir hizmetli tarafından hızlı silme kuralları dahilinde silinebilmesini sağlamak için {{sil}} şablonunu sayfaya ekleyerek istekte bulunabilir.

Hızlı silme kritelerine uymayan diğer tüm durumlar için, Vikihaber:Silinmeye aday haberler sayfasını kullanınız, ya da haberin içeriğini Vikibaber politikalarına uyacak bir durma getirmeyi deneyiniz.

Durumlar

Hizmetliler aşağıda sıralanmış koşullardan en az birine uygunluğu tespit ettikleri durumlarda bir sayfayı derhal silebilirler. Ancak silmeden önce mutlaka iligli sayfanın geçmişi kontrol edilmeli ve son halinden daha iyi bir eski sürümü olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer eski sürümlerden herhangi biri sayfanın durumunu Vikihaber politiklarına uygunluğu sağlayacaksa, sayfanın o sürümü geri getirilmelidir.

Genel

Bu kriterler, tüm isim alanları için geçerlidir.

G1. Hiçbir anlam içermeyen içerikli sayfalar silinebilir.
Örneğin: “nafnşew359cşs.ndc30” veya “traa laa laaa”. Buna: Vandalizm, kısa içerik, kötü yazım, partizan nutuklar, imkansız teoriler ve kötü bir tercümeye sahip içerikler dahil değildir.
G2. Deneme yapılmış sayfalar silinebilir.
Örneğin: “Gerçekten bir sayfada değişiklik yapabilir miyim?!” '''Kalın yazı'''[[Dosya:]]
G3. Vandalizm yapılmış sayfalar silinebilir.
Ad değiştirme vandalizmi sonucu oluşan yönlendirme sayfaları da dahil.
G4. Daha önce silinmiş içeriğin büyük ölçüde aynısına sahip sayfalar silinebilir.
SAS tartışması sonucunda veya Hızlı Silme ile silinen herhangi bir sayfayla büyük ölçüde benzerlik taşıyan herhangi bir isimdeki sayfalar, SAS kararı emsal kabul edilerek silinebilir. Tekrar silinmeden önce, hizmetlinin, içeriğin büyük ölçüde aynı olduğundan ve aynı konuda yeni bir madde olmadığından emin olması gerekmektedir.
G6. Kullanıcının isteğiyle silinebilir.
Eğer bir sayfayı oluşturan kişi, yazdığı sayfa başka hiçbir kişi tarafından değişikliğe uğramamışsa ve kullanıcı tarafından yanlışlıkla açılmışsa, sayfanın silinmesini isteyebilir. Bu istek sebebiyle söz konusu sayfa silinir.
G7. Silinen sayfaların tartışma sayfaları da silinebilir.
Eğer sayfanın niçin silindiğine dair bir tartışma içermiyorsa hızlı sil ile silinebilir.
G8. Temizlik amacıyla silinebilir.
Tartışma yaratmayacak bakım ve temizlik işlemleri, sayfa geçmişlerini birleştirme, bir isim değişikliği işlemini geri alma ve sadece tek bir maddeye bağlantı veren bir anlam ayrımı sayfasını silme amacıyla sayfalar silinebilir.
G9. Telif ihlali oluşturan sayfalar silinebilir.
Telif hakları saklı bir kaynaktan alındığı kesin olarak belirlenen ya da bu konuda ciddi şüpheler bulunan her türlü içerik için hızlı silme işlemi uygulanabilir. Eğer telif hakkı ihlali taşıyan içerik küçük bir kısımsa veya sayfanın belirli bir kısmına eklenmişse, sayfanın hızlı sil ile silinmesinden ziyade ilgili kısımların çıkarılması tavsiye edilebilir.
G10. Saldırı içeren sayfalar ve dosyalar silinebilir.
Saldırı, hakaret dışında bir amaca hizmet etmeyen içeriğe sahip sayfa ve dosyalar (örneğin "... bir salaktır" benzeri bir içerik barındıran bir madde) silinebilir. Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar buna dahildir. Parodi amaçlı resim veya medya bu kapsama girmez.
G11. Yoğun reklam içeren sayfalar silinebilir.
Yalnızca bir şirketin, ürünün, grubun veya hizmetin reklamını yapan ve ansiklopedik olabilmesi için baştan yazılması gereken sayfalar silinebilir. Unutmayınız ki herhangi bir madde, konusu sırf bir şirket, ürün, grup veya hizmeti içeriyor diye bu kriterin uygulanabileceği bir durum yaratmaz: Yoğun şekilde reklam içeren bir maddenin uygunsuz içerik de barındırması gerekmektedir. Eğer herhangi bir madde daha önce silinme prosedürüne dahil edilmiş, fakat sonuç olarak silinmemiş ise, bu kriter ile hızlı silinmesi mümkün değildir.
G12. İçeriği geliştirmeye yönelik olmayan tartışma sayfaları silinebilir.
Tartışma sayfası tamamen bu tür yorumlardan oluşmadıkça silme işlemi yapılamaz. Geliştirme amaçlı yorumlar mevcutsa sayfa silinmez, sadece ilgisiz yorumlar çıkartılır.

Haberler

 1. Hiç bir anlam ifade etmeyen içerik veya geçmiş (örneğin rastgele sıralanmış harfler ya da kelimeler)
 2. Deneme sayfaları (örneğin "buraya bir sayfa açabilir miyim?" tarzındaki cümleler ya da sadece kodlarının yazıldığı sayfalar)
 3. Sadece vandalizm içeren sayfalar.
 4. Bir sonuca varılamaycak şekilde yazılmış çok kısa içerikli sayfalar (örneğin "X kişisi bunu dedi. Onun hakkında şöyle dediler.")
 5. Bir sayfa geçici bir süreliğine sayfayı taşımak için silinebilir.
 6. Reklam ya da spam içerik.
 7. Herhangi bir 3. şahsın sayfa geçmişinde katkısı olmaması kaidesiyle sayfayı yazan kullanıcının kendi isteği ile.
 8. Vikihaber'in güvenilirliğini zedeleyecek şekilde açıkça yapılmış şaka ve muziplikler. Bazı durumlarda bu tür içerik yazılanın kaybolmaması için haberi yazannın kullanıcı sayfasının altına taşınması göz önüne alınabilir.
 9. Daha önce silme politikaları gereği (hem hızlı silme hem de silme) silinmiş içeriğin hiç değiştirilmeden tekrar yazılmış olması
  • Ancak bu kural daha önce silindikten sonra tekrar geri getirilmiş haberler için uygulanmaz.
 10. Türkçeden farklı bir dilde yazılmış haberler (fakat silmeden önce içerik, eğer varsa ilgili dilin Vikihaber portalına taşınmaya çalışılmalıdır).
 11. Telif hakkı saklı bir kaynaktan direkt olarak tamamı ya da büyük çoğunluğu kopyala-yapıştır yöntemi ile alınmış içerik. Hızlı silme uygulaması kaynağı kamu malı oladuğu kanıtlanmış bir içeriğe uygulanamaz.

Deneme tahtası yukardaki kurallardan muaftır. Yukardaki kurallara uyum sağlasa bile sayfa silinmemeli sadece içeriği silinmelidir.

Haber değeri taşımadığına veya Vikihaber içerik politikalarına uymadığına kanaat getirilen haberler silinmez, yayınlanmadı kategorisine eklenir.

Yönlendirmeler

Yönlendirme sayfaları eğer faydalı bir geçmişe sahip değillerse ve aşağıdak kriterlere uyuyorlarsa derhal silinebilirler:

 1. Boşa yönlendirilmişlerse. Ancak bu tip bir yönlendirmeyi silmeden önce yönlendirmenin uygun bir şekilde başka bir hedefe yönlendirme amacıyla kullanılabilirliğini kontrol ediniz.
 2. Kullanıcı sayfalarının haber sayfalarının dışına olması gereken yere taşınması sonucu oluşmuşlarsa. Bazen tecrübesiz Vikihaber kullanıcıları kullanıcı sayfalarını haber sayfları olarak açmaktadırlar. Böyle durumlarda ilgili sayfayı ilgili kullanıcın sayfasına taşıyınız ve bu taşıma sonucu oluşmuş olan kullanıcı sayfasını silmeden önce bi kaç gün bekleyiniz.
 3. Haber balığındaki bir yazım hatası nedeniyle çok kısa bir süre önce yaratılmışsa.
 4. Vandalizm neticesinde oluşmuşsa (örneğin bir sayfanın adını anlamsız bir şekilde değiştirilmesi neticesinde sayfanın adınaın doğru haline getirilmesi neticesinde geride kalmış olan yönlendirme sayfaları gibi).

Kategoriler

K1. Boş kategoriler silinebilir.
En azından 4 gün süresince makale veya alt kategori içermeyen, tek içeriği üst kategoriye bağlantı olan kategoriler. Eğer söz konusu kategori silmeye aday ise, hızlı sil uygulanamaz.
K2. İsmi düzeltilen kategoriler silinebilir.
Hızlı adlandırılacak boş kategoriler için:
 • Yazım hatası düzeltmeleri, örneğin: Kitpalar -> Kitaplar.
 • Büyük harf düzeltmeleri, örneğin: orta Dünya karakterleri -> Orta Dünya karakterleri
 • Tekil kelimelerin çoğul yapılması, örneğin: Roman -> Romanlar
 • Ülke ismi kısaltmalarının açılması, örneğin: ABD -> Amerika Birleşik Devletleri
K3. Şablon kategorileri silinebilir.
Şablon silindikten veya kategorileri değiştirildikten sonra kalan kategoriler.

Kullanıcı sayfaları

KS2. Var olmayan kullanıcıların kullanıcı sayfaları silinebilir.
Oturum açmamış kullanıcıların tartışma sayfaları, yazılmış mesajlar geçerli olmadığı zaman silinir. Böylece aynı IP adresiyle değişiklik yapan yeni kullanıcıların aklı karışmaz.
KS3. Adil kullanım galerileri
Kullanıcı alanında bulunan ve çoğunlukla adil kullanım kaynaklı resimler barındıran galeriler silinebilir.

Şablonlar

Ş1. Bölücü ve kışkırtıcı şablonlar silinebilir.
Ş2. Kullanılmayan şablonlar silinebilir.
"Subst" komutuyla kullanılması gereken şablonlar da kullanılmayan şablonlar arasında listelenebileceği için, bu tür şablonlar sadece ihtiyaç duyulmaması durumunda silinmelidir.

Dosyalar

Vikihaber'e dosya yüklemesi yapılmaz. Dosya yüklemeleri ortak kullanım amacıyla yaratılmış olan Commons altına yapıldığından yapılmış olan dosya yüklemeleri hemen silinir. Ancak bazı istisnai durumlarda dosya yüklemesi yapılabilir.

Diğer sayfalar

 1. Kullanıcı alt sayfaları, kullanıcı isteği doğrultusunda.
 2. Hali hazırda silinmiş olan sayfaların tartışma sayfaları.
 3. Otutum açmadan giriş yapan kullanıcıların mesaj sayfaları aynı IP ile ileride giriş yapabilecek kullanıcıları yanlış yönlendirmemek amacıyla.
 4. Boş kategoriler, sadece bir üst kategoriye bağlantı verenler.
 5. Kullanıcı ya da kullanıcı tartışma sayfaları, kullanıcıların istekleri doğrultusunda silinebilirler eğer bariz bir rahatsızlık ya da hizmetlilerin sonradan kullanabilecekleri bir bilgi içermiyorlarsa.