İçeriğe atla

Vikihaber:Vandalizm

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Bu sayfa Türkçe Vikihaber'in resmi politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak kullanıcılar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin kullanıcılardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Bu sayfa Vikihaber'e yapılan vandalizm konusuna değinmektedir. Genel anlamı için w:tr:vandalizm sayfasına bakabilirsiniz.
 • Vandalizm açıklaması için Vikipedi tanımına bakın. Bu tanım aynı zamanda bu proje için de geçerlidir.
Trolleri beslemeyin!
 • Vandalizme rastladığınız yerlerde bir kaç çeşit eylemde bulunabilirsiniz:
  • Eğer bu maddede bir değişiklik ise vandalizmi geri alın.
  • Eğer vandalizm bir resim ise resme tıklayın ve sonra şunları yapın:
   1. Eğer resim Commons'da ise "tanım sayfasını" tıklayarak commonsa gidin. Eğer resmi eski haline getirmek istiyorsanız Commons'a "Giriş yapmanız" gerekir. Eğer hesabınız yoksa yeni bir hesap alın. Sonra resmin "Resim geçmişi"(File history) sekmesine gelin. Ve "(rev)" linkine tıklayarak dosyayı eski versiyonuna döndürün. Daha sonra sayfayı yenileyerek değişikliği görebilirsiniz.
   2. Eğer resim Vikihaber'de ise (bunu resmin aşağısında "Commons'dan" kutusunun olmaması ile anlarsınız.), vandal olan resimin üzerine "güvenli" bir resim yükleyin (sadece aynı dosya ismini kullanarak). Bu liste, yakın geçmişte yüklenmiş dosyaların listesini içerir, bu yararlı olabilir.
 • Eğer desteğe ihtiyacınız varsa, hizmetlilerden yardım alabilirsiniz, onlar aynı zamanda bloklama ve sayfa silme yetkisine sahiptir:
  1. Bizim gerçek-zamanlı sohbet odamıza girin (bakınız VP:IRC), ve (hizmetli listesinde) bulunan adminleri arayın. Onların ismini yazın ya da !admin@trvikihaber yazın ve yollayın - bu onların dikkatini çekecektir. Eğer işe yaramazsa,
  2. Vikihaber:Hizmetli eylem alarmları (VH:ALARM) sayfasına gidin, ve bir mesaj bırakın, cevap almanız biraz zaman alabilir.
  3. Eğer büyük bir vandalizm varsa ve hiç admin yoksa #wikimedia ve #wikimedia-stewards IRC kanallarından son çare olarak yardım isteyin.

İlgili sayfalar