İçeriğe atla

Vikihaber:Silme politikası

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Bu sayfa Türkçe Vikihaber'in resmi politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak kullanıcılar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin kullanıcılardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Vikihaber Politika ve Yönergeler

Tarafsız bakış açısı
İçerik rehberi
Biçem rehberi

Hizmetliler
Bürokratlar

Akreditasyon politikası
Arşivleme politikası
Kaçınılması gereken kelimeler
Engelleme politikası
Kaynak gösterme
Çıkar çatışması
Telif hakkı
Anlaşmazlıkların giderilmesi
Silme politikası
Hızlı silme
Konu açıklamak için Vikihaber'i bölmeyin
Adil kullanım
Dosya kullanım politikası
Adlandırma kuralları
Özgün haber
Koruma politikası
Üç geri-dönüş kuralı
Kullanıcı adı

Görgü kuralları

Silme kriterleri hızlı silme politikası ile kapsanmayan diğer genel silme işlemlerini kapsamaktadır ve sıkı kuralları vardır.

Vikihaber'i kullanan herhangi biri bir haberin silinmesini koşulları Vikihaber:Silme istekleri sayfasında belirtilen biçimde isteyebilir ki burada kullanıcılar olumlu ve olumsuz fikirlerini belirtebilmektedirler. Unutulmamalıdır ki Vikihaber sayfalarını silme yetkisi sadece hizmetlilerdedir.

Silinecek sayfanın aşağıda sıralanmış olan kriterlere uyması gerekmektedir ve topluluğunda çoğunlukla bu doğrultuda bir karar belirtmiş olması gerekmektedir. Eğer aşağıda sıralanmış olan kriterlerden herhangi birinin adil olmadığını düşünüyorsanız tartışma sayfasında bunu belirterek ilgili kriterin iyileştirilmesi ya da tartışılması yönündeki fikrinizi belirtebilirsiniz.

Silinmiş sayfalar hizmetliler tarafından geri getirilebilmektedirler, ancak bunu yapabilmeleri için geri getirme politikasındaki şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

Acaba silmesem mi? ... diyorsanız silmeyin!

Silme seçeneğini son tercih olarak kullanınız. Bir haberi silinmesi için önermeden önce şunları değerlendirin: Haberi silmek yerine politikalar uygun olarak düzeltebilir miyiz? Haberin gerekten silinmesi gerekiyor mu, yoksa biraz kolaycı davranıp en kolay yolu mu seçiyorsuuz?

Silmektense yapılabilecek diğer tüm alternatifleri denediniz mi? Örneğin:

 • Haber içindeki tespit ettiğiniz sorunlu kısımları uygun içerik sorunları şablonlarıyla işaretlediniz mi?
 • Haberi kullanıcının kendi sayfasına taşıdınız mı? (Eğer kişiye özel ise)
 • İkinci bir kez düşündünüz mü?
 • Haberi yeniden yazmayı denediniz mi?
 • Silinmesini aslında maddeyi düzeltmek için zamanınızın olmamasından dolayı mı istiyorsunuz?

Viki olmanın en kolay yolu, herkesin kolayca bir haberi açıp yazabilmesi ve düzenleyebilmesidir, dolayısıyla silmek yerine uygulanması gereken en doğru çözüm haberin düzeltilerek yeniden yazılmasıdır. Eğer sizin bunu yapabilmek için zamanınız yoksa bu bir başkasının da da olmadığı anlamına gelmez. Haberin silinmesini önermeden önce, düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir durum varsa ve sizin zamanınız buna uygun değilse konuyu bu düzeltmeyi yapabilecek bir başka kullanıcıya iletin.

Haberin silinmemesi için tüm koşulları zorladınız mı yoksa sadece silmenin daha iyi bir yol olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu haberi yazan kişi buna epey bir zaman harcamış olabilir ve tabiki emeklerinin boşa gitmesini istemeyecektir. Dolayısıyla bir haberi silinmesi için işaretlediğinizde buna karşı bir tepki alabileceğinizi de unutmayınız.

Silmektense diğer yapılabilecekler; önce buraya bakın!

Sayfa gerçekten Silme istekleri sayfasına ait mi? Aşağıda sıralanmış tipteki sorunları düzeltmek için öncelekle neler yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki tabloyu okuyunuz.

Haberin silinmesini gerektirmeyen sorunlar
Sayfadaki sorun Çözüm Bu şablonu ekleyin
Çift haber, aynı içerik bir başka haberde daha vardır.
Haberler aynı olayı aynı zamanda ve açıda ele alıyorsa bu iki haber birleştirilmelidir. Habere {{Çift haber}} ekleyin
Haberin geliştirilmesi gerekmektedir.
Habere yandaki belirtilen şablonu ekleyin bu şablonla haber haber odasında listelenecektir {{Düzenle|sebep}}
Haber önyargılıdır veya birçok TBA ihlali vardır.
Yandaki şablonu ekleyerek maddenin haber odasında listelenmesini sağlayın {{taraflı}}
Haber içeriği veya olguların doğruluğu hakkında anlaşmazlıklar vardır.
Yandaki şablonu ekleyerek maddenin haber odasında listelenmesini sağlayın. {{yanıltıcı}}
Haber mevcut özgün materyal içerir, ama bu materyal telif hakları kanunu hükümlerince Adil Kullanım/Adil Anlaşma kapsamında olmaktan çok büyük ihtimalle telif hakkı ihlalidir.
Mümkünse haberi yeniden yazarak telif hakkın ihlalinden kaçının. Eğer buna vaktiniz yoksa, {{düzenle|Telif ihlali, <URL veya diğer referansları listeleyin>}}. {{düzenle|Telif ihlali, <list url or reference>}}
Haberin içeriği doğrulanamamaktaysa
Vikipedi:Doğrulanabilirlik'teki prosedürleri takip ediniz. Eğer gerçekte doğrulanammaktaysalar, bu tür bilgi haberin içinden çıkartılmalıdır ve haberin haber odasında listelenmesini sağlayın. {{kaynaksız}}
Uygun olmayan kullanıcı sayfası Öncelikle kullanıcının mesaj sayfasında durumu belirtin. Eğer bu işe yaramazsa tekrar buraya gelin.  
Revert it and mention it on WN:ALERT and Wikinews:Vandalism  
Annoying user Add user to Wikinews:Dispute resolution. But stay cool.  

Silmeyi gerektirebilecek durumlar

Aşağıda Vikihaber topluluğu tarafından kabul edilebilir bazı silinme örneklerini bulabilirsiniz. Ancak aşağıdaki her bir durum Vikihaber:Silme istekleri'ne göre hala tartışmayı gerektirmektedir. Aşağıdaki liste, aynı zamanda, her bir durum için yapılabilecek değişik önlemleri de vermektedir.

Silmenin kabul edilebilir olduğu durumlar
Sayfadaki sorun Çözüm
 • Somut haber bilgisi içermeyen fikir belirten yazılar
 • Haber güncel olmayan ve tamamen geçmişe dair bir olaydan bahsediyor
 • Haber haber olacak biçimde kayda değer değil
 • Geniş kapsamlı bir temizliğin ardından bile hala uygun olmayacak bir şekilde bir kullanıcı sayfasına yerleştirelemiyecek durumda olması
Vikihaber:Silme istekleri'nde listele
Kullanışsız ve anlamsız yönlendirme
Dert etmeyin, yönlendirmeler ucuzdur. Eğer gerçekten yapmak zorundaysanız Vikihaber:Silme istekleri'de listeleyin ama öncelikle [[w:Yardım:Yönlendirme|yönlendirmelerle iligli açıklamaları okuduktan sonra yapın.
İçeriğin Adil kullanım şartlarını aşacak biçimde telif hakları ile çeliştiği saptanmış ve düzeltilemeyecek ya da değiştirilemeyecek durumdaysa.
Vikihaber:Silme istekleri'nde listele ve lütfen hizmetlileri konudan haberdar et.
Düzgün olmayan bir kategori sıralaması
Vikihaber:Silme istekleri'nde grup olarak listele, her kategoriyi ayrı ayrı sıralamaya gerek yoktur (Ancak açıklama yapmayı da unutmayın.
Haber bir hızlı silme adayı:
 • Tamamen anlamsız bir içerik
 • Sadece vandalizm amaçlı olarak oluşturulmuş
Sadece {{sil}} şablonu ile işaretleyin ve sayfanın Kategori:Vikihaber silinecek sayfalar'da listelenmesini sağlayın.
 • Kullanışlı bir içeriği olmadan terk edilmiş bir haber
 • Kullanışlı bir içeriği olmadan tek edilmiş tartışmalı bir haber
Sadece {{subst:terk}} şablonunu ekleyin ve sayfanın gün kategorisinin (eğer oluşturulmamışsa, açıklama için {{terk}} şablonun bakın) Kategori:Terk edilmiş haberler kategorisinde listelenmesini sağlayın.

Kaynaklar