İçeriğe atla

Vikihaber:Biçem rehberi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Bu sayfa Vikihaber için bir yönergedir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak Vikihaberciler tarafından benimsenmektedir. Ancak değiştirilmesi mümkündür ve sağduyuyla ele alınması gerekmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin Vikihaberciler'den onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Vikihaber Politika ve Yönergeler

Tarafsız bakış açısı
İçerik rehberi
Biçem rehberi

Hizmetliler
Bürokratlar

Akreditasyon politikası
Arşivleme politikası
Kaçınılması gereken kelimeler
Engelleme politikası
Kaynak gösterme
Çıkar çatışması
Telif hakkı
Anlaşmazlıkların giderilmesi
Silme politikası
Hızlı silme
Konu açıklamak için Vikihaber'i bölmeyin
Adil kullanım
Dosya kullanım politikası
Adlandırma kuralları
Özgün haber
Koruma politikası
Üç geri-dönüş kuralı
Kullanıcı adı

Görgü kuralları

Biçem rehberi, Vikihaber içeriğinin okuyucuya sunum şekli ile ilgilidir. haber yazımı ile ilgili işlemler hakkında bilgi almak için Vikihaber:İçerik rehberi sayfasını okuyunuz. Vikikodları hakkında bilgi almak için Yardım:Biçimsel Rehber sayfasına bakabilirsiniz.

Amaç

The vast majority of news sources rely upon a stylebook, a collection of agreed-upon guidelines for writing style. A stylebook helps writers and editors by providing a standardized way of writing. Stylebooks help ensure consistency in such things as headlines, abbreviations, numbers, punctuation and courtesy titles. Stylebooks therefore are helpful.

A news style is developed with emphasis on efficient, and accurate imparting of information about events; and so following our news style suggestions should have the additional benefit of helping you get off the ground writing effectively, if you are a new writer.

The Wikinews style is aimed to allow quick understanding and more informative, of Wikinews articles by the majority of readers, but nothing here is compulsory.