İçeriğe atla

Türkiye Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan Suriye ile ilgili açıklamalar yaptı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

31 Ağustos 2013, Cumartesi

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkünde düzenlediği resepsiyonda, devam eden Suriye İç Savaşında sivil halka karşı 21 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenen kimyasal silahlı saldırı sonucu ölenlerin ardından yapılan incelemeler ve Suriye'ye yapılabilecek olası bir müdahale ile ilgili açıklamalarda bulundu. Resepsiyona katılan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a da konuyla ilgili basın mensupları tarafından sorular soruldu ve o da bu konuda çeşitli açıklamalar yaptı.


Abdullah Gül, yaptığı açıklamada; kimyasal saldırıya mutlaka cevap verilmesi gerektiğini, karşılıksız kaldığı takdirde herkesin bu yola başvurabileceğini ve caydırıcılığın kalmayacağını söyledi ve "Siyasi bir strateji ortaya koymadan, herhangi bir askeri müdahalenin de netice alacağına inanmam. Önce siyasi çerçevenin ve siyasi stratejinin, politik stratejinin ortaya konması gerekir ki ancak öyle alınsın. Ama yine de diyorum; bu kadar katliam ve bir insanlık suçu olan kimyasal silahlar kullanıldıktan sonra bunların karşılıksız kalması da kesinlikle düşünülemez" dedi. Türkiye'nin önceliğinin milli menfaatleri olduğunu belirten Gül, Suriye'ye müdahale için Suriye yönetimi ordusunun yalnızca kimyasal silah kullanıp, kullanmadığına bakılmaması gerektiğini; önümüzdeki dönem içerisinde daha büyük kaos ve belirsizliklerin beklediğini söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada; 4 Ekim tarihine kadar Suriye'ye müdahale için tezkereye ihtiyaç olmadığını, meclisin tatilde olduğunu, olağanüstü yapılabilecek bir toplantıyı Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini, Mısır olaylarına batılı devletlerin hala darbe demediğini ve bunun yerine müdahale kelimesini kullanmayı tercih ettiklerini, Suriye'de iç savaşta şu ana kadar yüzbini aşkın sivil halkın öldürüldüğünü ve olaya netice itibariyle bakılması gerektiğini söyledi.


Kaynaklar