İçeriğe atla

Nizar El Hatip: Kürtlerle birleşeceğiz

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

31 Ekim 2014, Cuma

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Suriye'deki Kürt militan grubu Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerinin 50 gündür çatıştığı Kobani'de kısa bir süreliğine bulunan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Özgürlük Şafağı Tugayı'nda görevli komutan Nizar El Hatip Kürtlerle birlikte savaştıklarını açıkladı.

Hatip, ÖSO'dan 200 kişinin Kobani'de IŞİD ile başından beri savaştığını söyledi. Bu kişilerin nereden geldiği sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Biz onlar gelmeden de buradaydık. Sonuçta orası da Suriye. Farklı bölgelerindeyiz. IŞİD ile savaşmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

On gün önce İstanbul'a gelen Hatip, Kobani'nin sanayi anlamında gelişmiş doğu bölgesinde yer aldıklarını ve burada ciddi başarılar elde ettiklerini belirtti. İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hatip, kısa bir süre Kobani'de kaldığını, kentte bulunan tugayın komutanlığını Muhammed Ebu Adil'in yaptığını söyledi. ÖSO’ya bağlı grupların Türkiye'de eğitilmesiyle ilgili olarak ise henüz bir gelişme kaydedilmediğini ve herhangi bir eğitimin gerçekleşmediğini söyledi.

Kaynaklar