İçeriğe atla

Amerikalı Komutan: ''YPG arması takılması uygunsuz''

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Mayıs 2016, Cumartesi

WASHINGTON — ABD öncülüğündeki koalisyonun Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Suriye’de Amerikan askerlerinin YPG arması takmasının “izinsiz ve uygunsuz” olduğunu söyledi.

Warren, Bağdat’tan video konferans yoluyla gazetecilere verdiği brifingde, “Şunu çok net belirtmek isterim; odak noktamız Suriye Demokratik Güçleri’ne, özellikle bu gücün Suriyeli Arap unsurlarına danışmanlık ve yardım sunmak” diye konuştu.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, Suriye’deki Amerikan özel operasyon kuvvetlerinden askerlerin YPG arması takmasının “izinsiz ve uygunsuz” bir davranış olduğunu ve “düzeltici adımın” atıldığını ifade eden Warren, bunu bölgedeki askeri ortakları ve müttefiklerine de ilettiklerini kaydetti.

Warren, özel kuvvetlerin dünya genelinde sahada ortaklık kurduğu güçlerin armalarını takabildiğini, bunun Irak, Afganistan, Latin Amerika ve tüm dünyada örneklerinin olduğunu belirtirken, ancak bu son vakada ordu yönetmeliklerinin askerlere bu armayı takmaları için yetki vermediğini ve dolayısıyla askerlere armayı çıkarmaları talimatı verildiğini bildirdi.

Askerlere herhangi bir cezanın verilip verilmediği konusunda bilgisinin olmadığını ifade eden Warren, “Ama önemli olan şu, durum düzeltildi ve bunun uygunsuz ve izinsiz bir hareket olduğunu müttefiklerimize ilettik” dedi.

Warren, “Amerikan askerlerinin daha önce ortak güçlerin armalarını taktıysa şimdi niye bunu yapmasının uygunsuz olduğu” şeklindeki bir soruyu, “Armanın temsil ettiği örgüt etrafında siyasi hassasiyetler var ve bu durum (örgüt armasını takmayı) uygunsuz kılıyor” diye yanıtladı.

Warren, Suriye’de danışmanlık ve yardım misyonu yürüten Amerikalı kuvvetlerin “düşmanla temasın muhtemel olmadığı” noktalarda mevzilendiğini de belirtti.

‘YPG ve PKK ayrı oluşumlar’

Konu ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki brifingde de gündeme geldi. Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’yi “iki yüzlülükle” suçlayan sözlerinin sorulması üzerine, “Hem bu kürsüde hem de başka platformlarda şunu çok net belirttik; bizin düşüncemize göre YPG, terör örgütü ilan ettiğimiz PKK ile bağlantılı değil. Tam tersine, YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki diğer güçlerle birlikte IŞİD’e karşı etkili şekilde savaştığına inanıyoruz ve onları oradaki danışmanlık ve yardım operasyonlarımızla desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Bir gazetecinin, “PKK ile YPG arasında hiç mi bağlantı yok? Yoksa aynı komuta altında olmadıklarını mı düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine de Toner, “Biz onların ayrı oluşumlar olduğu düşüncesindeyiz. Aralarında kati surette hiçbir bağlantı olmadığını söyleyemem ama YPG’nin PKK’dan ayrı bir oluşum olduğunu düşünüyoruz, coğrafi açıdan Suriye’nin kuzeyinde ayrı bir bölgedeler, IŞİD’e karşı savaşıyorlar ve çok etkili savaşan bir güçler” diye konuştu.

Bununla birlikte, Türkiye’nin endişelerini anladıklarını, bunları Türkiye ile görüşmeye ve üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Toner, Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyonun aktif bir üyesi olmayı sürdürdüğünü ve desteklerine minnettar olduklarını da yineledi.

ABD özel kuvvetlerinden askerlerin Rakka çevresinde PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin armasını takarken gösteren fotoğrafların ortaya çıkması Türkiye ile Amerika ilişkilerinde yeni bir gerilim yaratmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Amerikan askerlerinin geçmişte de bu tip armalar taktığını ve kendi güvenlikleri için yerel halkın arasına karışmaya dönük adımlar atabildiğini söylerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun buna yanıtı ise sert oldu.

ABD’yi iki yüzlülükle suçlayan Çavuşoğlu, “ABD’nin askerlerinin bir terör örgütünün armasını kullanması kabul edilemez. ABD’nin yaptığı çifte standarttır, iki yüzlülüktür. Neymiş efendim kendi güvenliklerini sağlamak içinmiş. (ABD’ye) Onlara tavsiyemiz Suriye’nin diğer bölgelerine gittikleri zaman DAEŞ’in, El Nusra’nın, El Kaide’nin armasını taksınlar, Afrika’ya gittikleri zaman da Boko Haram’ın armasını taksınlar” diye konuşmuştu.

Kaynakça