İçeriğe atla

Suriye kimyasal silah stoklarının kısmi listesini açıkladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Eylül 2013, Cuma

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


ABD donanması tarafından 2010 yılında yapılan bir kimyasal savaş tatbikatından görüntü.

Geçen haftasonu görüşen Rus ve ABD'li yetkililer, Suriye’nin bir hafta içinde kimyasal silah stoklarının tüm dökümünü teslim etmesi konusunda anlaşmıştı. Bu plana göre Suriye’nin 2014 yılının ortasına kadar elindeki tüm kimyasal silahları imha etmesi ya da elden çıkarması gerekiyor. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin bu şartlara uymamasının Birleşmiş Milletler’in yaptırım kararı çıkartmasına neden olabileceğini belirtti. Pazar günü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün toplanıp, Suriye’nin kimyasal silahlarının geleceğiyle ilgili görüşmesi olduğuna karar verilmiş, ancak sonradan toplantı süresiz ertelenmişti.

Geçen hafta yayınlanan BM raporu Şam yakındaki saldırıda kimyasal silah kullanıldığıyla ilgili kesin kanıtlar olduğunu belirtmiş ama suçun hangi tarafa ait olduğu konusunda bir bilgi verilmemişti. ABD ve Batılı devletler Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e bağlı güçlerin kimyasal silah kullandığını savunmuş ve saldırıda 1400 kişinin öldüğünü belirtmişlerdi. Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, ülkesinin Birleşmiş Milletler’in düzenlediği barış konferansında ateşkes çağrısı yapacağını söyledi. Cemil İngiliz Guardian gazetesine verdiği demeçte, savaşın çıkmaza girdiğini belirtti ve ne hükümetin ne de ayaklanmacıların diğer tarafı yenecek güce sahip olmadığını söyledi.

Kimyasal silahlar nasıl imha ediliyor?

  • Kimyasal etkenler yakma ya da nötralize edilerek yok edilebilir.
  • ABD ordusu patlayıcı kullanarak kimyasal silahları yok edebilen taşınabilir beş üniteye sahiptir.
  • Uzmanlar silahı kapalı bir kutuya koyarak patlayıcılarla imha ediyor ve ardından kutuya kimyasal maddeler ekleyerek silahı nötralize hale getiriyor.

Kaynaklar