İçeriğe atla

Suriye, Türkiye sınırında helikopter vuruldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Eylül 2013, Cuma

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Türkiye ile Suriye sınırında, sınıra 400 metre uzaklıkta, Suriye'nin İdlib ili yakınlarına, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopter 16 Eylül 2013 tarihinde saat 14.00 sıralarında düştü. Haberin alınmasının ardından olay yeri yakınlarından elde edilen ilk bilgilerde, düşenin bir savaş uçağı olduğunu beyan edenlerin de olduğu belirtildi. Ancak olaydan bir süre sonra, gelen haberlerde düşenin Suriye ordusuna askeri ait bir helikopter olduğunun anlaşıldığı öğrenildi. Olayın ardından aynı gün Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç ve Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı yaptıkları açıklamada, sınır ihlali yapan, Suriye helikopterinin Malatya'dan havalanan Türk savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıkladılar.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç yaptığı açıklamada;

"Suriye'ye ait 'MI 17' tipi helikopter saat 14.20'de Hatay Yayladağı Güveççi bölgesinde 2 kilometre Türkiye'de hudut ihlalinde bulunmuş. Hava savunma unsurları tarafından sürekli ikaz edilmiş. İhlalin devam etmesi üzerine Malatya'dan havalanan uçaklarımız tarafından 14.25'te füzeyle vurulması sonucu, helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir. Şu ana kadar mürettebatla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadık, çünkü helikopter Suriye tarafına düştü. Bilindiği gibi uçağımız düşürüldükten sonra da özellikle Akçakale, Viranşehir bölgesine sürekli karşı tarafından taciz ateşleri yapıldığı için angajman kurallarımız değiştirilmiş ve yeni bir uygulama başlamıştı. Dolaysıyla bu açıklamanın ne anlama geldiğini herhalde herkes biliyor."

dedi.


Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ise, vurulan helikopter ile ilgili olarak;

"M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM yaklaşık (48 kilometre) mesafede iken, 16 Eylül 2013 saat 13.41’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi(BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alınmış, hududa 5 NM (Yaklaşık 9 kilometre) kalıncaya kadar Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (Diyarbakır) tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmış, buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25’te Hatay/Yayladağ’a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km. derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27’de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km. Suriye tarafına düşmüştür."

açıklamasında bulundu.

Türk hükümet yetkilileri özellikle, geçtiğimiz yıl 22 Haziran 2012 tarihinde Suriye tarafından ihtarsız olarak vurulan Türk savaş uçağının düşürülmesi sonrasında, değiştirilen angajman kuralları üzerinde durdular. Konuyla ilgili olarak, düşürülen Suriye ordusuna ait Rus yapımı askeri savaş helikopterinin, Suriye'de devam eden iç savaşta sivil insanların öldürülmesi için kullanıldığı iddiaları ile helikopterin Türkiye'ye sığınma istemek için sınırı geçmiş olabileceği iddiaları ortaya atıldı. Ancak sığınma konusunu Türk yetkililer kesin bir dile kabul etmediler. Ayrıca, helikopterin düşürülmesi ile ilgili telsiz kayıtlarının da bulunduğu bir dosya incelenmek üzere NATO, BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi üyelerine Türk hükumet yetkilileri tarafından gönderildi. Ayrıca meydana gelen olayın ardından İngiltere, Fransa, ABD, Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları Türkiye'ye destek verdiklerini açıkladılar. İran ise planlı bir eylem olmadığı için taraflara soğukkanlı olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Vurulma haberinin alınmasının ardından bir gün sonra yani 17 Eylül 2013 tarihinde, Suriye iç savaşındaki muhaliflerin helikopterin düşme anını video kameraya aldığı öğrenildi ve görüntüler medya organlarında yer aldı. Ayrıca kazanın enkaz görüntüleri de bir gün sonra dünya genelindeki medyaya yine muhalifler tarafından servis edildi. Konuyla ilgili olarak Suriye hükumetinden açıklama da enkazın bulunmasının ardından yapıldı. Suriye Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada;

"Savaş tertibatı taşımayan sadece gözlem için kullanılan helikopter teknik bir yanlışlık sonucu Türk hava sahasına kısa bir giriş yapmıştır. Kontrol merkezinden yapılan uyarıyla derhal gerisin geriye ülke hava sahasına dönüş yapmıştır. Ancak Türk savaş uçakları terör öbeklerini takip etme görevinde olan helikopteri füzelerle vurarak düşürmüştür."

denildi.

İnternet üzerinde de çok sayıda yer alan helikopterin düşme görüntülerinde, pilotların paraşütle atlama görüntüleri bulunuyor.

İlgili haberler

Kaynaklar