Suriye ordusu Maaret el Numan şehrine doğru ilerliyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Haziran 2011, Perşembe

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Yüzlerce Suriyeli, dün ordunun yaklaştığı Maaret el Numan kentinden kaçtı. Görgü tanıkları, ordunun kent yakınlarında bazı bölgeleri aralıklı olarak topçu ateşine tuttuğunu ve yakındaki köylere baskınlar düzenleyerek bazı kişileri tutukladığını bildiriyor.

Suriye ordusunun siyasi biriminin komutanı Tümgeneral Riyad Haddad, tankların kente daha girmediğini söyleyerek, ordunun hala operasyona hazırlandığına işaret etti. Pazar günü Hatay yakınındaki Cisr el Şuğur'a giren Suriye birlikleri, kenti hala kontrolü altında tutuyor.

Tümgeneral Haddad ayrıca askerlerin, doğudaki Bukemal’i de kuşattığını bildirdi. Bukemal’de protestocularla Esad yanlıları arasında çatışmalar çıkmıştı. Irak’ın Sünni bölgesine sınırı olan Bukemal, sınırın iki yanında da aynı aşiret üyelerini barındırıyor.

Suriye birlikleri önceki gün ülkenin en büyük kentlerinden Deyrizor'a da girmişti.

Öte yandan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın temsilcisini kabul etti. Hasan Türkmani’yle üç saat görüşen Erdoğan’ın, Suriye hükümetinin baskıcı taktiklerine ve reformları yavaş sürdürmesine hoşgörü gösteremeyeceğini söylediği bildirildi. Erdoğan’ın ayrıca bölgede artan insani krize de dikkati çektiği belirtiliyor. Bununla birlikte görüşmeden sonra bir açıklama yapılmadı.

Kaynaklar