İçeriğe atla

Suriye birlikleri Lübnan sınırında bir kasabaya saldırdı, Irak yakınında bir başka kasabayı da kuşattı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

17 Temmuz 2011, Pazar

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Suriye birliklerinin Lübnan sınırında bir kasabaya saldırdığını, Irak yakınında bir başka kasabayı da kuşattığı haber veriliyor.

İnsan hakları gruplarına göre Suriye askerleri tank desteğinde Lübnan sınırındaki Zabadani kasabasına girerek en az 70 kişiyi tutukladı.

Suriye birliklerinin cumartesi günü Irak sınırındaki El-Bukemal’da önce göstericilere ateş açtığını daha sonra kasabayı kuşatma altına aldığı haber veriliyor. Açılan ateş sırasında en az bir göstericinin öldüğü bildiriliyor. İnsan hakları grupları, bazı Suriyeli askerlerin göstericilere ateş açmayı reddettiğini ve muhalefete katıldığını öne sürdü.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise El-Bukemal kasabasında “terörist çetelerin” üç güvenlik görevlisini öldürdüğünü bildirdi.

Öteyandan bir muhalif liderin Şam’ın dış mahallelerinden Qatana’da evine baskın yapan polisler tarafından tutuklandığı açıklandı. Oğlu 61 yaşındaki yazar Ali Abdullah’ın polisler tarafından götürüldüğünü söyledi. Abdullah, demokratik reform çağrısı yaptığı için dört yıl hapis yattıktan sonra mayıs ayında hükümetin çıkardığı siyasi af sırasında serbest bırakılmıştı.

Suriyeli muhalefet liderleri cumartesi günü İstanbul’da toplanarak Beşşar Esed rejiminin nasıl devrilebileceğini görüştü. Toplantıya yüzlerce muhalefet üyesi katıldı.

“Ulusal Kurtuluş Konferansı” adı verilen toplantılar bir süredir yapılıyor. Benzer bir toplantı Şam’da yapılacaktı ancak güvenlik güçlerinin cuma günü en az 32 protestocuyu öldürmesinin ardından iptal edildi.

Suriye devlet başkanı Beşşar Esed 11 yıllık iktidarına karşı başlayan ayaklanmayı bastırmaya çalışıyor. Esed siyasi reform sözü verdi ancak muhalefet göstericilerin kanlı bir şekilde bastırılmasına derhal son verilmesini istiyor.

Kaynaklar