Suriye-Türkiye sınırında hareketlilik

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

29 Mart 2012, Perşembe

Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Suriye'de yaşanan iç çatışmalar Türkiye sınırına kadar dayandı.Özgür Suriye Ordusu ile Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar özellikle İdlip ve Halep'te yoğunlaşırken ülkede ölenlerin sayısı 9 bini geçti.

Sınıra gelen Suriyeli mülteci sayısı ise 18 bine yaklaştı.Sınırda kamplar kuran küçük muhalif birlikler ise direnmeye devam ediyor.Tam bu zamanda Türk Kara Kuvvetleri Komutanı Org.Hayri Kıvrıkoğlu sınırdaki birlikleri denetledi.Kıvrıkoğlu "ordumuz kendisine verilecek her görevi gücü ve imkanı doğrultusunda yapar" dedi. Kara Kuvvetleri Komutanı Hatay ve Kilis'e giderek zırhlı birlikleri kontrol etti.Bu ziyaretin kritik bir zamanda olması ise akla "tampon bölge mi olacak,müdehaleye hazırlık mı var ve göz dağı mı verildi" gibi soruları akla getiriyor.Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz "kimseye gözdağı verdiğimiz yok,bu rutin bir denetleme" dedi.

Ordu birliklerine bağlı zırhlı araçlar çadırkentin olduğu bölgeye 1 km yaklaştı.Son gelen bilgilere göre sınıra onlarca tank ve yüzlerce asker yerleşti...


Kaynaklar