Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan BM heyeti incelemelerini tamamladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

31 Ağustos 2013, Cumartesi

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Suriye ordusunun, yaşanan Suriye İç Savaşında 21 Ağustos Çarşamba günü kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerine başlanan tartışmalar hala sürmeye devam ediyor. Bu arada konuyla ilgili olarak Suriye'nin başkenti Şam'a giden Birleşmiş Milletler heyeti ise incelemelerini tamamladı ve heyetin gün içerisinde Suriye'den ayrılması planlanıyor. Heyet tarafından alınan örneklerin incelemesinin ise iki hafta kadar süreceği belirtilirken, BM Sözcüsü Martin Nesirky ülkeden ayrılacak heyetin önümüzdeki haftalarda tekrar ülkeye gidebileceğini açıkladı. Suriye'de muhalifler ile Suriye ordusu arasında süren iç savaşın 15 Mart 2011 tarihinde başladığı kabul ediliyor.


Bugüne kadar BM ülkeleri yaşanan iç savaşa herhangi bir müdahalede bulunmazken, hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere ile birlikte Birleşmiş Milletler yetkilileri Suriye'nin kimyasal silah kullanması nedeniyle üst, üste toplantılar düzenliyorlar. Bu arada Suriye yönetimi yanında yer alan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir telefon görüşmesi yaptıkları açıklandı. İran ve Rusya, Birleşmiş Milletler ülkelerinin, Suriye yönetimine karşı yapılabileceği olası bir askeri müdahalenin engellenmesi yönünde görüş birliğine vardılar. İran, Rusya ile birlikte yaptığı açıklamada, ABD ve batılı ülkelerin, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair delil sunmaları gerektiğini de belirtti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada; "Suriye'de isyancıların kontrolünde olan bölgeye, kimyasal silah saldırı yaptığını ve bu tür silahların kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini" açıklamış, kimyasal silahların kimin tarafından kullanıldığı konusunda ise açıklamada bulunmamıştı.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Fransız parlementosunu, Suriye'de sivil halka karşı kimyasal silah kullanılması konusunda Çarşamba gününden önce toplayacağını ve konuyu görüşeceklerini açıkladı. Hollande, ayrıca yaptığı açıklamada; "Suriye'yi özgürleştirecek veya diktatörü devirecek bir uluslararası müdahale yanlısı değilim ancak kendi halkına karşı telafisi mümkün olmayan zararlar veren rejim cezasız bırakılmamalı" dedi.

ABD'de ise konu ile ilgili tartışmalar hala sürüyor. Bu kapsamda Dışişleri Bakanı John Kerry konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kerry, Suriye'nin büyük kimyasal silah programına sahip ülkelerden birisi olduğunu ve Suriye yönetimine bağlı ordunun bu silahları daha önce kullandıklarını, ABD kongresi ve ABD halkı ile konunun ayrıntılarını paylaşmaya devam edeceklerini, Suriye'de yaşanan kimyasal silah kullanma olayında 426'sı çocuk en az 1.429 kişinin öldüğünü söyledi.

Öte yandan iç savaşta kendilerine Özgür Suriye Ordusu diyen ve sivil halktan oluşan kuvvetler, kimyasal silah olayının sorumlusu olan Tuğgeneral Muhammed Aslan'ın öldürüldüğünü dünya kamuoyuna duyurdular.


Kaynaklar