İçeriğe atla

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kiprianu istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Temmuz 2011, Pazartesi

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde meydana gelen ve 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlama nedeniyle istifa etti. Patlamanın ardından meydana gelen olayların bir siyasi krize dönüştüğü belirtiliyor.

Askeri yetkililer patlayıcıların infılak edebileceğini altı ay önce Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Başkan Dimitris Hristofyas'a iletildiğinin basına sızmasının ardından Hristofyas böyle bir rapordan haberi olmadığını öne sürdü. Bunlar üzerine gelen tepkiler nedeniyle Kiprianu istifa etti.

Kiprianu, iktidardaki AKEL'in koalisyon hükümeti kurduğu DİKO'nun bakanıydı. DİKO'da patlamanın ardından hükümetten ayrılıp ayrılmama yönünde tartışmalar yaşanıyor. Siyasi çevrelerde hükümetin istifa edebileceği konuşuluyor.

Yapılan bir ankette, patlamadan dolayı halkın %39'unun hükümeti sorumlu tuttuğu, %87'sinin Savunma Bakanı ile Rum Milli Muhafız Ordusu komutanının istifasını yeterli bulmadığı ve %33'ünün Hristofyas'ın istifasını istediği sonuçlarına ulaşıldı.

İlgili haberler

Kaynaklar