İçeriğe atla

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde patlama: 12 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

11 Temmuz 2011, Pazartesi

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde meydana gelen bir patlamada 12 kişi öldü, ikisi ağır 62 kişi yaralandı. Patlama üste bulunan mühimmat yüklü bir gemide meydana geldi ve yakında bulunan elektrik santralini etkileyerek adada geniş çaplı eletrik kesintilerine yol açtı.

Patlama yerel saatle saat 06:00 civarında meydana geldi. Patlama 2009 yılında önce İran'dan gelirken el koyulan bir gemiden indirilen 98 konteynerlik askeri mühimmatın sadece iki konteynerinin muhtemelen sıcaklar nedeniyle çıkan çalı yangınları tarafından tutuşturulup patlaması nedeniyle meydana geldi. Patlamada 12 kişi ölürken ikisi ağır olmak üzere 62 kişi yaralandı. Ölenler arasında iki denizci, iki asker ve beş itfaiyecinin de bulunduğu bildirildi. Halka yaralılar için her gruptan kan bağışı çağrısı yapıldı.

Patlama sonucu bölgede bulunan adanın en büyük elektirk santrali olan Vasiliku da devre dışı kaldı. Adanın güneyine sadece Derinya elektrik santralinden enerji sağlanabiliyor. Bu da geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açtı. Halka elektrik tüketimini mümkün olduğunca azaltma ve jeneratörü olanlara onları kullanma çağrısı yapıldı. Elektrik kesintisi BBC'nin vericilerini de elektriksiz bıraktı ve BBC'nin Orta Doğu'ya yaptığı yayınlar kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Rum televizyon kanallarının ise Kıbrıs Yayın Kurumu hariç tamamı devre dışı kaldı. 60'tan fazla itfaiyecinin ve 14 itfaiye aracının santraldeki yangını kontrol altına aldığı; fakat sıkıntının devam ettiği bildirildi.

Görgü tanıkları art arda çok büyük patlamaların meydana geldiğini, ortalığı yoğun bir duman bulutunun kapladığını ve parçaların 300 metre uzaklıktaki Lefkoşa-Limasol yoluna saçıldığını belirterek oluğu "büyük bir felaket" olarak niteledi. Bir görgü tanığı olayı "ses bombası patladı sandık" diye tarif ederken bir diğeri camların kırıldığını, eşyaların raflardan düştüğünü belirtti. Patlama sonucu bazı bölge sakinlerinin yataklarından düştüğünü, bazı yaşlıların ise bunu bir Türk saldırısı sandığı bildirildi.

Başkan Dimitris Hristofyas saat 11 civarında olay yerine gitti, bunun ardından bakanlar kurulu Hristofyas başkanlığında acilen toplandı. Ulusal konsey ve ekonomi kurulu toplantıları ertelendi. Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis de bölgeye gitti ve kriz masası oluşturdu. Bölgede askeri helikopterlerin uçuşlar yaptığı da gelen bilgiler arasında.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.