İçeriğe atla

Rauf Denktaş defnedildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Ocak 2012, Çarşamba

Denktaş'ın cenazesi Cumhuriyet Parkı'nda, defnedilmeden hemen önce

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, binlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle Lefkoşa Cumhuriyet Parkı'na defnedildi. Ülkede hayat durdu, işyerleri, resmi kurumlar, okullar bir günlüğüne kapandı, halk Lefkoşa Surlariçi ve Cumhuriyet Parkı'na akın etti.

Cenazeye KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük'ün yanı sıra tören için ülkeye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin üç eski genel başkanı katıldı. Türkiye eski başbakanı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de katılanların arasındaydı. Cenazeye Afganistan, Bulgaristan, Katar, Makedonya, Gümülcine, Pakistan, Azerbaycan, Kosova, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nden de temsilciler ve heyetler katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Denktaş'ın müzakerelerdeki eski Kıbrıslı Rum meslektaşı Glafkos Klerides de çelenk gönderdi.

Sabahın erken saatlerinden başlayarak tören için kalabalık toplanmaya başladı. Denktaş'ın KKTC ve Türkiye bayraklarına sarılı cenazesi saat 11:15'te Cumhurbaşkanlığı'ndan çıkarıldı. Naaş, omuzlarda taşındıktan sonra alkışlarla birlikte top arabasına konuldu. Buradan binlerce kişinin eşliğinde cenaze namazı için Selimiye Camii'ne götürüldü. Cami kalabalığı sığmadı, binlerce kişi dışarıda kaldı. Daha sonra camiden çıkarılan Denktaş'ın naaşı, top arabasıyla yine binlerce kişinin eşliğinde Girne Kapısı'na götürüldü, burada cenaze arabasına geçirilen naaş Cumhuriyet Parkı'na doğru yola çıktı. Gül ve Erdoğan cenaze namazından sonra ülkeden ayrıldı.

Defin yeri olan Cumhuriyet Parkı'nda da büyük bir kalabalık toplanmıştı. Denktaş'ın cenazesi kalabalığın arasından geçerken yine alkışlandı, üzerine çiçekler atıldı. Kalabalıkta KKTC, Türk, Azerbaycan ve Irak Türkmen bayrakları açıldı. Naaş daha sonra dini törenle defnedildi. Mezara merhum oğlu Raif Denktaş'ın mezarından da toprak getirildi. Defin saatinden beridir mezara ziyaretçi akını devam ediyor.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.