İçeriğe atla

KKTC Rauf Denktaş'ın yasını tutuyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

15 Ocak 2012, Pazar

Rauf Denktaş

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının ardından cuma gününe kadar yas ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem Denktaş'ın yasını tutuyor, hem de cenaze törenine hazırlanıyor. Salı günü defnedilecek Denktaş'ın kabrinin Lefkoşa'daki Cumhuriyet Anıtı'nda yer alacağı ve buraya bir anıt mezar inşa edileceği açıklandı.

Dün toplanan Bakanlar Kurulu'nun yas ilan ettiği KKTC'de ve Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi. KKTC'de yayın yapan televizyon kanalları Denktaş'ın öldüğü saatten beri yayın akışlarını kesmiş durumda ve Denktaş'ın ölümünün ardından duyulan üzüntünün belirtildiği programlar, Denktaş'ın sağlığında yapılan röportajlar ve Denktaş'ın öldüğü gece yapılan yayınların tekrarı yayınlanıyor. Ulusal yas nedeniyle spor karşılaşmaları da ertelendi.

Denktaş'ın cenazesinin ayrıntıları da netleşti. Bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Denktaş'ın defnedileceği yer ailesinin isteğiyle Lefkoşa'daki Cumhuriyet Parkı olarak belirlendi. Denktaş'ın kurucularından biri olduğu Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) adanan bir anıtın yer aldığı park, KKTC Başbakanı İrsen Küçük'e göre "milli mücadele tarihi, TMT ve cumhuriyeti" temsil ediyor. Denktaş'ın naaşının anıtın yaklaşık 150 metre güneyine defnedileceği ve buraya bir anıt mezar yapılacağı açıklandı. Anıt mezarın tasarımı içinse bir yarışma düzenlenecek.

Cenaze töreni salı günü düzenlenecek olsa da törenler yarın (pazartesi) başlayacak. Yarın saat 10:00'da Denktaş'ın hayatını kaybettiği Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde tören düzenlenecek, bunun ardından naaş 10:30'da hastaneden KKTC Cumhurbaşkanlığı'na götürülmek için çıkarılacak. 11:00'de Cumhurbaşkanlığı'nda törenle karşılanacak naaşın başında salı günü saat 09:00'a kadar saygı geçişi ve ihtiram nöbeti yapılacak. Saat 10:00'da Denktaş'ın naaşı top arabasına alınacak ve 10:15'te Selimiye Camii'ne götürülecek. 12:07'deki öğle namazı ve 12:30'da kılınacak cenaze namazının ardından 12:45'te naaş tekrar top arabasına konularak Girne Kapısı'na götürülecek. Saat 14:00'teyse naaş buradan alınıp Cumhuriyet Parkı'na götürülecek ve 14:30'da burada tören yapılacak. 15:00'de Denktaş defnedilecek.

Cenaze törenine katılımın çok büyük olması bekleniyor. Cenaze nedeniyle ülkede salı günü okullar ve resmi kurumlar tatil edildi. Cenazeye Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve 57 İslam ülkesini temsilen İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu katılacak. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılıp katılmayacağı henüz netleşmese de büyük ihtimalle katılacağı belirtiliyor. Lefkoşa sokaklarında bugün cenazenin bir provası yapıldı. Lefkoşa sokaklarında da temizliğe başlandı.

Denktaş'ın Lefkoşa'daki ofisindeyse bir taziye defteri açıldı. Deftere halk büyük ilgi gösterdi.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.