İçeriğe atla

ABD Suriye büyükelçisini geri çekti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

24 Ekim 2011, Pazartesi

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


ABD'nin Suriye büyükelçisi Robert Ford.

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye büyükelçisini kişisel güvenlik kaygıları nedeniyle ülkeden çekti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Büyükelçi Robert Ford’un Washington’a dönmesi kararının “ciddi tehditler” alması üzerine tümüyle güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını açıkladı.

Amerikalı yetkililer Büyükelçi Ford’un birkaç gün önce Suriye’den ayrıldığını, şu aşamada ne zaman ülkeye geri döneceğini söyleyemeyeceklerini bildiriyor.

Sözcü Toner, Suriye hükümetinin büyükelçiye karşı sürdürdüğü “kışkırtıcı kampanyaya” son vereceğini umduklarını da sözlerine ekledi. Ford, hükümetin Beşar Esad’ı çekilmeye çağıran gösterileri şiddet kullanarak ezmeye çalışmasını eleştirmesi nedeniyle Suriyeli yetkilileri kızdırmıştı.

Şam hükümeti Temmuz ayında Ford ve Fransız büyükelçisinin yoğun çatışmalara sahne olan Hama kentinin halkıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla ziyaret etmelerinin ardından yabancı elçilerin ülke içinde dolaşımını kısıtlamıştı. Geçen ay kızgın bir hükümet yanlısı grup, Ford’u Şam’da bir muhalefet lideriyle görüşmeye giderken çürük yumurta ve domates yağmuruna tutmuştu.

Kaynaklar