İsrail çatışma olacağına ihtimal vermiyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Eylül 2011, Pazar

Birleşmiş Milletler (BM) Gazze filosu saldırısı raporu geçtiğimiz günlerde basına sızmıştı. Ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu rapor hakkında ve İsrail'in Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi üzerine bir konuşma yapmıştı. Davutoğlu, bu konuşmada Türkiye'nin bazı yaptırımlar uygulayacağını belirtmişti.

Bu yaptırımlar arasında seyrüsefer serbestisi de bulunuyordu. Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin Açık denizlerin serbestliği başlıklı 87 maddesinde bu tanım geçiyor. Türkiye bu yaptırım ile Türk savaş gemilerinin Türk bandıralı ticaret gemilerine açık bir deniz olan Akdeniz'de eşlik edeceğini belirtiyor. Bu yaptırım bazıları tarafından İsrail ve Türkiye arasında askeri çatışma yaşanabilir şeklinde yorumlandı.

Davutoğlu tarafından yapılan açıklamayla ilgili İsrail-Türkiye ilişkilerindeki alçak koltuk krizinin de baş aktörü olan İsrail Dışişleri Bakanı yardımıcısı Danny Ayalon basın mensuplarına konuştu. Ayalon Türk-İsrail savaş gemilerinin karşı karşıya gelmesine ihtimal vermedi. Ve, Türk savaş gemilerinin, Gazze ablukasını zorlamaya gelen gemilere eşlik edeceğini bir dakika bile düşünmediğini belirtti. Ayalon ayrıca Gazze Şeridi'ne İsrail'in uyguladığı deniz ablukasının süreceğini de ekledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Türkiye ile ilişkileri önemsediklerini ancak özür dilemeyeceklerini belirtti. İsrailli yetkililer Türkiye'nin Uluslararası Adalet Divanına yapacağı olası bir başvurunun sonuçsuz kalacağını düşünüyorlar.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Avustralya yaptığı bir açıklamada iki ülkeye uzlaşma çağrısında bulunurken iki ülkenin iş birliğinin Orta Doğu barış süreci açısından önemini vurguladı.

İlgili haberler

Kaynaklar