İçeriğe atla

İran: İsrail pişman olacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Şubat 2013, Çarşamba

İran bayrağı.
İran bayrağı.

Üst düzeyde bir İranlı yetkili İsrail’in düzenlediği son Suriye saldırısından pişmanlık duyacağını söyledi. İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili Şam’ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Müslüman dünyasının Suriye’yi desteklediğini belirtti. İsrail Savunma Bakanı, Pazar günü geçen hafta Suriye’de düzenlenen hava saldırısının Lübnan’a silah gönderilmesini önlemede ülkesinin ne kadar kararlı olduğunu gösterdiğini söylemişti.


Barak’ın bu açıklamasıyla İsrail ilk kez hava saldırısıyla ilişkisini dolaylı olarak doğrulamış oluyor. Barak Münih’teki Güvenlik Konferasında yaptığı açıklamada saldırının sorumluluğunu doğrudan üstlenmedi ancak “Lübnan’a silah gönderilmesine asla izin vermeyeceğimizi söylüyorduk. Saldırı bunun ispatıdır. Ancak bu konudaki haberlerle ilgili daha fazla bir şey söyleyemem” şeklinde konuştu.


İsrail’in Suriye-Lübnan sınırında Hizbullah’a uçaksavar füzeleri götüren bir konvoya Salı sabahı erken saatlerde hava saldırısı düzenlediği bildirilmişti. New York Times gazetesinin haberine göre İsrail, konvoya düzenlediği saldırıyla ilgili olarak Amerika’ya bilgi verdi. İsrailli ve Amerikalı yetkililer New York Times’a kamyonların sadece SA-17 tipi uçaksavar füzeleri değil, pilotsuz uçakların navigasyon sistemlerini bozabilen elektronik cihazlar da taşıdığını bildirdi.


Suriye hükümeti ise İsrail savaş uçaklarının Şam yakınlarındaki bir askeri araştırma tesisini vurduğunu önesürüyor. Suriye devlet Başkanı Beşar Esad İsrail’i Suriye’de istikrarı bozmaya çalışmakla suçladı ve hertürlü saldırıya karşılık vereceklerini açıkladı. Esad bu açıklamayı Pazar günü İran Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Said Celili ile görüşürken yaptı.

Kaynaklar