İçeriğe atla

İsrail'den Suriye bombalamasına dolaylı doğrulama

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Şubat 2013, Pazartesi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, geçen hafta Suriye’de düzenlenen hava saldırısının Lübnan’a silah gönderilmesini önlemede ülkesinin ne kadar kararlı olduğunu gösterdiğini söyledi. Barak’ın bu açıklamasıyla İsrail ilk kez hava saldırısıyla ilişkisini dolaylı olarak doğrulamış oluyor.

Barak Münih’teki Güvenlik Konferasında yaptığı açıklamada saldırının sorumluluğunu doğrudan üstlenmedi, ancak;

"Lübnan’a silah gönderilmesine asla izin vermeyeceğimizi söylüyorduk. Saldırı bunun ispatıdır. Ancak bu konudaki haberlerle ilgili daha fazla bir şey söyleyemem"

şeklinde konuştu.

İsrail’in Suriye-Lübnan sınırında Hizbullah’a uçaksavar füzeleri götüren bir konvoya Salı sabahı erken saatlerde hava saldırısı düzenlediği bildirilmişti. New York Times gazetesinin haberine göre; İsrail, konvoya düzenlediği saldırıyla ilgili olarak Amerika’ya bilgi verdi. İsrailli ve Amerikalı yetkililer New York Times’a kamyonların sadece SA-17 tipi uçaksavar füzeleri değil, pilotsuz uçakların navigasyon sistemlerini bozabilen elektronik cihazlar da taşıdığını bildirdi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı Ben Rhodes, Suriye’nin Hizbullah’a silah sağlayarak bölge istikrarını daha da bozmaktan kaçınması gerektiğini söyledi. İsrail bir süredir Hizbullah’ın Suriye’deki savaş ortamından yararlanarak Lübnan’a silah kaçırmaya çalıştığı yönünde istihbarat alıyordu.

Suriye hükümeti ise İsrail savaş uçaklarının Şam yakınlarındaki bir askeri araştırma tesisini vurduğunu öne sürüyor.

Suriye devlet Başkanı Beşar Esad İsrail’i Suriye’de istikrarı bozmaya çalışmakla suçladı ve hertürlü saldırıya karşılık vereceklerini açıkladı. Esad bu açıklamayı Pazar günü İran Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Said Celili ile görüşürken yaptı.

İlgili haberler

Kaynaklar