İçeriğe atla

Türkiye İsrail'e yaptırım uygulama kararı aldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Eylül 2011, Cuma

Ahmet Davutoğlu

BM’nin yayınlanması beklenen Mavi Marmara Raporu'nun dün basına sızdırılması ve İsrail'in Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi Ankara’nın sert tepkisine yol açtı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile diplomatik ilişkilerin ikinci kâtip düzeyine indirileceğini açıkladı. Karar çerçevesinde İkinci Kâtip düzeyinin üzerindeki tüm görevliler önümüzdeki Çarşamba günü ülkelerine gönderilecek. Davutoğlu, ayrıca, askeri anlaşmaların askıya alındığını belirtti ve “Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan devlet olarak Türkiye'nin seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacağını” vurguladı.

Türkiye’nin İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı tanımadığını söyleyen Dışişleri Bakanı, hükümetin ablukanın Uluslararası Adalet Divanı'nda incelenmesini için BM Genel Kurulu'nda girişimlere bulunacağını bildirdi. Davutoğlu, İsrail askerlerinin Mavi Marmara’da öldürdüğü kişilerin yargı organlarında hak arama girişimlerine, gereken her türlü hukuki desteğin verileceğini de söyledi.

İsrail'in işlediği suçun basit bir suç olmadığına dikkati çeken Davutoğlu, "Yaşam hakkı çiğnenmiştir. Yardım konvoyuna saldırmak insanlık suçudur, hiç kimse bunu örtemez. Ülkeler kanun üstünde değildir. Yargıdan istisna değildir. Herkes hukuk açısından hesap vermek zorunda." dedi. Bakan, İsrail'in raporun açıklanmasının 6 ay ertelenmesi talebini zamana yayma çabası olarak niteledi ve İsrail'in tanınan fırsatları heba ettiğini, İsrail'in bir bedel ödeme zamanı geldiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, "Rapor bizim için yok hükmündedir" dedi.

İsrail ise özür dilenmesinin söz konusu olmadığını açıklayarak, üzüntülerini tekrardan bildirdi.

Kaynaklar