İçeriğe atla

İsrail ile Türkiye anlaşmaya vardı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Haziran 2016, Pazartesi

Mavi Marmara gemisine yönelik gerçekleştirilen operasyon sonrasında bozulan İsrail ve Türkiye arasında yaklaşık altı yıl boyunca süren anlaşmazlığın, Roma'da gerçekleştirilen görüşmelerle giderilerek anlaşmaya varıldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili Roma'da açıklama yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Anlaşma İsrail ekonomisi üzerinde de muazzam etkiler bırakacak. ‘Muazzam’ ifadesini özellikle kullandım derken, ayrıca Türkiye ile İsrail bölgede güçlü iki büyük ülkedir. İlişkilerimizin kesilmesi, şu ana kadar istenen işbirliğini yerine getirmemize engel oldu ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın yapıldığı zamanlarda Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ise, Görüşmeler dün itibarıyle sonuçlandı. Mutabakat metni ki tarafça parafe edildi. Süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız ve İsrail tarafından da muhatabı tarafından da imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay kabinede bizde ise Meclis'te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede büyükelçilikler faal hale getirilecek dedi.

İsrail'in hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon tanzimat ödeyeceği, 10 bin ton yardım gibi maddelerinde olduğu iddia edilen anlaşma hakkında;

Gazeteci Rafael Sadi, altı yıllık süreç boyunca 2 milyar dolar gibi olan dış ticaret hacminin, aradan geçen 6 yıl sonunda 6 milyar dolar seviyesine yükseldiğine dikkat çekerek, aslında İsrail ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin hiç bir zaman bozulmadığını söylerken, ifadelerini İsrail’de çoğunluğu Kasımpaşalı olan 100 bin kadar Yahudi varlığından bahsederek sonlandırdı.

Ayrıca, varılan anlaşmaya tepki gösteren Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise, Böyle bir anlaşma Mavi Marmara şehitlerinin kanı yerdeyken, Filistin'de İsrail hala zulme devam ederken yapılmamalıdır sözlerini kurdu.

Kaynaklar