İçeriğe atla

Yunanistan tasarruf paketini açıkladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Kasım 2010, Cuma

Yunanistan mali krizden çıkabilmek için tasarruf paketini açıkladı. Avrupa Birliği ve IMF'den aldığı 110 milyar dolar borç sonrası ilk bütçe paketi olan 2011 yılı mali bütçe tasarısını Yunanistan maliye bakanı açıkladı.

Tasarruf paketi sağlık, savunma ve güvenlik alanlarında ödeneklerin kısılmasını ve tüketim vergisini %11'den %14'e çıkarmayı öngörüyor. Bu kapsamda sağlık harcamalarından 2,1 milyar euro ve savunma harcamalarından 500 milyon euro kısılacak. Paket amacına ulaşırsa 5 milyar euro'luk tasarruf sağlanması ve bütçe açığının gayrısafî yurtiçi hâsılaya oranının %9,4'ten %7,4'e düşmesi bekleniyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek bütçe açığına sahip ülkeri arasında bulunan Yunanistan ekonomisinin bu yıl %3,9, 2011 yılında %2,6 oranında küçülmesi bekleniyor.

Açıklanan "kemer sıkma" politikasına karşın Yunanistan'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunu iktidardaki Başbakan Yorgo Papandreu'nun partisi Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi kazandı. Papandreu, yerel seçimlerde halkın siyasi ve toplumsal istikrar yönünde tercih kullandığını söyledi.

Kaynaklar