İçeriğe atla

AB Yunanistan'a 158 milyar euroluk yeni yardım paketi verdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Temmuz 2011, Cuma


Avrupa Merkez Bankası binası ve Euro işareti

Euro bölgesi liderlerinin Brüksel'de yaptıkları olağanüstü zirvede Yunanistan'a 159 milyar euroluk yardım yapılması kararı alındı. Karar Yunanistan'da olumlu tepkiler alırken 300 milyar euroluk borcu olan ülkeyi rahatlattı.

Karara göre Euro bölgesi ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu 109 milyar euroluk yardım yapacak, bankalar da 49 milyar euroluk bir katkıda bulunacak. Bu katkının 37 milyar eurosu ellerinde Yunan tahvilleri bulunan bankaların yapacağı gönüllü katkılar, 12 milyar eurosu ise borç iptalinden oluşacak. Yunanistan'ın bu paketi geri ödeyebilmesi için faiz oranı %4.5'tan %3.5'a düşürülecek, vade de yedi yıldan on beş ila otuz yıla çıkarılacak.

Yunan borsası bu gelişmeye olumlu tepki verdi ve %3 arttı. Yunanistan Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos, kararın Yunan ekonomisi için büyük bir rahatlama olduğunu; ama bunun bütçe hedeflerine ulaşma programında sarf ettikleri çabayı azaltacakları anlamına gelmediğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Herman van Rompuy ise, bankaların Euro bölgesinde Yunanistan dışında başka hiçbir ülkenin kurtarılmasında sorumluluk almayacaklarını açıkladı.

Kaynaklar