Yunanistan devlet televizyonunu kapatıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Ağustos 2011, Cumartesi

Yunanistan Hükümet Sözcüsü İlias Mosiyalos, yeni bir devlet planlaması ile ERT1 ile birlikte Sine/Spor televizyonunun kapatılacağını, ülkede yayın yapan "radyotileorasi" dergisinin yayınına son verileceğini ve birçok radyo istasyonunun birleştirileceğini açıkladı.

Bu planlama dahilinde 19 olan radyo istasyonu sayısı birleştirmeler ile 9'a inecek. Ülke çapındaki 20 vericiden ise 15'inin iptal edileceği açıklandı. Kapanan kanallara istisna olarak ERT World kanalının yayına devam edeceği açıklandı.

Mosiyalos, kapatılan kanalların diğer devlet televizyonları aracılığıyla yayınlarını sürdüreceklerini söyledi. Kapatılan radyo ve televizyonların bina ve arsalarının uygun bir biçimde değerlendirileceğini ifade eden Mosiyalos, 2012 yılında bu sayede 8,3 milyon Euro tasarruf hedeflediklerini belirtti.

Bunların yanı sıra ERT(Hellenic Broadcasting Corporation) kanalının kar yapan bir kuruluş haline gelmesi ve devlete vergi ödemesini sağlamak için hisselerinin azaltılacağı açıklandı. Bütün bunlara karşılık olarak Yunan basını ve muhalefet partileri hükümete büyük tepki gösterdiler.

Kaynaklar