İçeriğe atla

Atina'da göstericiler polislerle çatıştı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Ekim 2011, Çarşamba

Yunanistan'ın başkenti Atina’da, parlamento binası yakınındaki Sintagma meydanında toplanan 70 bin kişiden bazıları, polislere taş ve gaz bombası atınca olaylar büyüdü. Polisler göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Yunan parlamentosunun bugün ve yarın, hükümetin yeni kemerleri sıkma politikasını görüşerek üzerinde oylamaya gitmesi bekleniyordu. Ek paket yeni vergiler getirirken maaş ve ücretlerde daha fazla kesinti yapılmasını öngörüyor.

Bugün ayrıca Selanik ve Pire’de da en az 50 bin kişi yürüyüş yaparak yeni ekonomik önlemleri protesto etti. 48 saatlik genel greve sağlık ve eğitim çalışanlarıyla, fırıncılar, taksiciler ve benzincinler de katıldığı için ülkede hayat felç olmuş durumda.

Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Yunanistan’dan alacaklı banka ve mali kuruluşlar, 159 milyar dolar tutarındaki kurtarma paketinin son taksitini vermeden önce Atina hükümetinin gerekli önlemleri almasında ısrar ediyor. Rekor düzeyde bütçe açığını kapamaya çalışan Yunanistan bu parayı alamazsa gelecek ay ortalarında dış borçlarını ödeyemez duruma, başka bir deyişle temerrüte düşecek.

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, parlamenterlerden, yeni kemerleri sıkma paketinin kabul edilmesinin şart olduğunu seçmenlerine anlatmalarını istedi.

Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 16,5 düzeyinde seyrediyor ve bundan en çok etkilenen gençler. Resmi rakamlara göre her 5 gençten 2’si işsiz.

Benzeri ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunan Portekiz’de de 24 Kasım’da genel greve gidilmesi planlanıyor.


Kaynaklar