İçeriğe atla

Vikihaber sizin için araştırdı: Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasının ardından bölge ekonomisi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ocak 2011, Pazar

Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki Yeşilırmak Kapısı, 2010 yılında büyük uğraşlar sonucu açılmış, kapının açılması Kıbrıs Sorunu için önemli bir gelişme olarak görülmüştü. Peki, kapı açıldıktan sonra bölgedeki değişiklikler ne oldu? Vikihaber sizin için araştırdı.

Kapı açılırken Yeşilırmaklılarda köy ekonomisine bir canlanma geleceği umudu vardı. Yeşilırmak, Kuzey Kıbrıs'taki en doğruda yerleşim yeri. Çilekleri ile ünlü, tarım önemli bir geçim kaynağı. Yeşilırmak - Lefkoşa arası 1.5 - 2 saat sürüyor.

Kapının karşı tarafındaki Pirgo köyünde ise durum farklı. Dillirga olarak adlandırılan bu bölgedeki köyler, Trodos dağları ile çevreleniş. Yollar oldukça virajlı. Yolun düzlük araziden geçtiği tek bir yön var: Doğu. O da adanın bölünmesinden dolayı Türk egemenliğinden kaldığından Rumlar ulaşımda büyük zorluklar çekiyordu. Pirgo - Lefkoşa arası üç saatten fazla sürüyordu. Ta ki Yeşilırmak Kapısı açılana kadar.

Konuştuğumuz bir Yeşilırmaklı şöyle diyor: "Bölge halkı hayal kırıklığına uğradı. Rumların köyden bir şeyler alacağını, en azından yemek yiyip bir şeyler içeceğini hayal ediyorlardı. Yanıldılar. Rumlar dümdüz geçiyor ve hiç etrafına bakınmıyor."

Bir diğer bölge sakini ise: "Kapının olduğu yere yepyeni asfalttan yol döktüler, böyle yol KKTC'de az bulunur. Ama köyün yolları dökülüyor. Kapı açılmadan önce köyün yolları doğru düzgündü. Ama şimdi çok kötü halde, bir iki aya da tekrar yapmak isteyecek herhalde."

Kapıdaki görevlilerden biriyle konuşuyoruz: "Bugün belki de 500 Rum arabası geçti. (Akşam saatlerinde konuşuyoruz.) Türk arabası sayısı ise çok daha az. Bölge sakini Rumlar buradan geçip Lefkoşa'ya gidiyor, bu kapı Rum'a işliyor."

Kapıdan Rum tarafına veya bir diğer deyişle Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolündeki bölgeye geçiyoruz. Burada Rum cep telefonu hatları çekmezken Türk hatları çekiyor. Bu da altyapı eksikliğinin bir diğer göstergesi. Yolda bir Rum ile konuşmaya çalışıyoruz. Konuşmaya yanaşmıyor. Devam ettikçe yollar giderek virajlanıyor. Dağların içinde, uçurum kenarlarında giden yollar ile Yeşilırmak Kapısı'nın sunduğu yeni yol çok farklı.

Yeşilırmak Kapısı'nın açılması planları, Lokmacı Kapısı açılırken masaya konmuştu. Son dönemlerde ise aynı bölgedeki bir diğer kapı olan Lefke yakınlarındaki Aplıç kapısı açılmak isteniyor.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.