İçeriğe atla

Vikihaber:Başlangıç

Vikihaber, özgür haber kaynağı!


Okumakta olduğunuz bu sayfa da dahil bu sitedeki her şey, sizin gibi gönüllüler tarafından yazılmaktadır. Yeni haberler yazabileceğiniz gibi var olan haberleri genişleterek, yazım hatalarını düzelterek düzenleyebilirsiniz ya da politika önerilerinde bulunabilir, sitedeki tartışmalara katılabilir ve daha bir sürü şey yapabilirsiniz. Türkçe Vikihaber projesi 13 Ağustos 2009 tarihinde oluşturuldu ve ilerleyebilmesi için size ihtiyacı var. Lütfen değişiklik yapmaktan kaçınmayın. Bu sayfa ve bu sayfanın bağlantı verdiği sayfalar bu projeyi kavramanıza yardımcı olacaktır.

Vikihaber'in farkı ne?

Herkes, Vikihaber'e katkıda bulunabilir ve tüm haberler işbirliğiyle küresel bir okuyucu kitlesi için yazılır. Ayrıca burada haberlerin her zaman tarafsız bakış açısı politikasına uygun olması için çaba sarf edilir. Böylelikle haberlerin mümkün olduğunca dürüst olması sağlanır.

Dahası burada yazılan bütün haberler, güvenilirliğini artırmak için kaynaklara dayanır.

Bizim politikamız, haberlerde fikir ve görüşleri belirtmeyi kabul etmez — eğer dünyaya ne düşündüğünüzü duyurmak istiyorsanız web günlüğü tutmayı deneyin.

Vikihaber, kardeşi Vikipedi gibi, zamanını ve parasını bağışlayan gönüllüler tarafından yürütülür, sermayesini sağlar ve hiçbir reklam içermez. Kararlar ortaklaşa verilir, kullanıcılar tartışarak sonuca ulaşır.

Vikihaber'de yapılan herşeyin geri dönüşü vardır, bu da yeni kullanıcılara kolaylık sağlar. Arayüz, kolay öğrenilebilecek ve kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Haberler

Vikihaber'de iki tür haber bulunur:
  • En yaygın olanı sentez haberlerdir. Bu haberler, birçok başka kaynaktan sentezlenir ve mutlaka kaynaklandırılır. Diğer medya kuruluşlarının mevcut tüm bilgileri haberlerinde içermeleri çok zordur, Vikihaber bu yönden daha kapsamlı haberler sunabilir. Ayrıca burada haberler tüm önyargılardan arındırılarak tarafsız bir bakış açısıyla sunulur.
  • Diğeri ise özgün haberlerdir. Bunlar olay yerindeki Vikihaberciler tarafından yazılan birinci-el gazetecilik içeren haberlerdir. Bu tür haberler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Vikihaber tam olarak neleri içerdiğini içerik rehberimizde bulabilirsiniz. Bazı güzel haber örneklerini Vikihaber:Seçkin haberler sayfasında, ileri tarihlerde görebilirsiniz.

Nerden başlamalıyım?

MediaWiki düzenlemesini öğrenin

Haberler üzerinde çalışacak olanların bazı şeyleri öğrenmesi gerekir. İlk olarak, sayfaların nasıl düzenleneceğini öğrenmeniz gerekebilir. Ama bunlarla kafanızı çok yormayın. Unutmayın ki burası sizin gibi gönüllülerle dolu, size seve seve yardım edeceklerdir.

Okuyun, yazın

Yayınlanan haberler Ana sayfa'da görünür. Onlardan bazılarını okuyarak başlayabilirsiniz: düzeltilecek bazı hatalar görebilir, başkalarının buraya ne konuda haberler yazdığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Nasıl yeni haber yazabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Daha fazla mı bilmek istiyorsunuz?

Biçem rehberi

Birçok yayın gibi Vikihaber de kendi biçem rehberine sahip. Yayınlananları, Vikihaber standartlarına uymuyorsa biçem rehberine göre düzenleyebilirsiniz. Biçem rehberinde bir çok tavsiye ve dilbilgisi rehberi bulunur. Biçem rehberi sayesinde büyük oranda ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Referans Masasını kullanarak araştırma yapın

Eğer bir haberle ilgili araştıracağınız şeyler varsa, Vikihaber:Referans masasında araştırma yapabileceğiniz birçok referans bulabilirsiniz.

Diğer Vikihaber kullanıcılarıyla iletişime geçin

Diğer kullanıcılarla hedeflerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı paylaşabileceğiniz birçok yer mevcuttur.

Tartışma ve mesaj sayfaları

Bir haberin kendine özel tartışma sayfasına ulaşmak için haberin üstünde bulunan 'tartışma' sekmesine tıklayın. Tartışma sayfasında değişiklik yaparak, diğer okuyucular için yorum bırakabilirsiniz. Vikihaber'de daha önce katkıda bulunmuş her kullanıcının kendi kullanıcı adına özel tartışma sayfası mevcuttur, o sayfalar aracılığıyla kullanıcılarla iletişime geçebilirisiniz.

Haber etiketleri

Vikihaber:Haber etiketleri haberin durumunu bildirerek kullanıcıları habere katkıda bulunurken bilgilendirmeyi amaçlar, haberde yer alan sorunları, haberin tamamlanma aşamasını vs. bildirir.

Köy çeşmesi

Genel olarak Vikihaberle ilgili konuları Vikihaber:Köy çeşmesinde tartışabilirsiniz.

Kayıp mı oldunuz?

Kaybolduysanız, Vikihaber:İçindekiler sayfasına bakabilirsiniz.

Vikihaber size göre pek güvenli değil mi? Veya sen doğru olanı yapıyorsun?

Şunları inceleyin:

Birini sormak için Vikihaber Hoşgeldiniz'e bakabilirsiniz!

Tartışmalar

Her yerde anlaşmazlıklar vardır. Hepimiz burada arkadaşı, ama bazen karmakarışık durumda olabiliriz ve hiçbir zaman herkes Vikihaber'de aktif değildir. Biz akıl-okuyucu değiliz ve mükemmel, şık bir iletişim aracı değiliz.

Lütfen tartışmalarda sabırlı ve nazik olunuz.

İpuçları, ciddi anlaşmazlıkların çözümü olabilir (Vikihaber:Anlaşmazlıkların çözümü)

Hizmetliler

Vikihaber diğer tüm vikiler gibi, kullanıcıların eşit olmasını amaçlar. Ancak yine her vikide olduğu gibi burada da güvenilir kullanıcılar tarafından gerçekleştirilecek görevler vardır. Bundan dolayı da Vikihaber:Hizmetliler mevcuttur.

Ayrıca bakınız