İçeriğe atla

Vikihaber:Hoşgeldiniz

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

Vikihaber'e Hoş geldiniz!

 • Bütünüyle okuyucuları tarafından yazılan ve yönetilen özgür Vikihaber'e hoş geldiniz.
 • Burada yazar kadrosu diye bir kavram yok.
 • Burada yazarlık durumu yalnızca kişi ve etik değerleri ölçüsünde belirleniyor.
 • Burada yazar olmak için izin almak ya da beklemek de yok.
 • Herkes gibi siz de şu anda buranın yazarısınız ve istediğiniz sayfada değişiklik yapabilirsiniz.

Yukarıdaki Değiştir bağlantısını gördünüz mü? Şimdi siz de Vikihaber'de makaleleri değiştirebilirsiniz!

Vikihaber Nedir?

Vikihaber okuyucuları tarafından birlik içinde oluşturulan bir gazete gibidir.

Sizi Vikihaberci olarak aramızda görmek bizi mutlu edecektir. Türkçe Vikihaber, olması gereken yerin çok gerisindedir. Daha ileriye gitmek için Vikihaber'in kesinlikle size gereksinimi var. Yalnızca haber yazmak olarak düşünmeyin. Vikihaber'nin düzenlenmesine yönelik birçok tasarıda da desteğinize ihtiyacımız var. Bu sizin gazeteniz. İsterseniz kendinizi Vikihaber topluluğuna Tanışma sayfasından tanıtıp Vikihaber sıcaklığını görebilirsiniz ve ilk sayfada değiştirme denemenizi yapmış olursunuz.

Neler yapılabilir?

Burada;

Tüm bunları anında yapabilirsiniz. İlk başta inanmak zor. Ama isterseniz şu an deneme tahtasında bir şeyler karalayın ve ne denli kolay olduğunu görün.

Kurallar

Vikihaber'de özen gösterdiğimiz birkaç kural var. Bunları ilkeler ve kurallar sayfasında görebilirsiniz. En temel ilkelerden sözedecek olursak:

 • Tarafsızlık: Bir makale tek yanlı olamaz. Olaya her açıdan bakabilmeli ve değişik görüşler içermelidir.
 • Telif: Vikihaber GNU Özgür Belgeleme Lisansı'na sahiptir. Bu lisans, herkesin Vikihaber'den belli koşullarla özgürce alıntı yapmasını sağlar. Bu nedenle Vikihaber'e konulan yazıların alıntı yapıldığı yerden bunu belirterek izin alınması ya da kamu malı sayılan kaynaklardan yararlanılması gerekmektedir. Elbette ki çeşitli kaynaklardan yaptığınız derlemeleri buraya yazmak, herhangi bir telif sorunu getirmez.
 • İncelik: Vikihaber'de hep birlikteyiz. Eğer bir anlaşmazlık çıkarsa soğukkanlılığımızı koruyup uygar bir şekilde tartışmayı sürdürmeliyiz. Gerekirse tartışmaya 1-2 gün ara verip daha sağlıklı düşünülmesine zaman tanımalıyız.
 • Yazım ve dilbilgisi: Vikihaber, diğer tüm sürümlerinde olduğu gibi dünyada en düzgün dilbilgisi kurallarıyla yazılan genel ağ ansiklopedilerinden birisidir. Türkçe Vikihaber'i de bu ölçünlerin üstünde tutmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Çekinmeyin

Eğer bir çıkmaza düşerseniz yılmayın. Yardım sayfalarına bir göz atın. Çözüm bulamazsanız diğer Vikihabercilerden yardım isteyiniz. Sayfayı bozarım, yanlışlık yaparım diye korkmayın. Cesur olun! Hepimiz ilk başta buraya yabancıydık. Merak etmeyin, yanlış yapsanız bile biri kesinlikle düzeltip size yardımcı olacaktır. Kendinizi değişiklik yapmaktan alıkoymayın.

Siz de katkıda bulunmak ister misiniz?

Siz de bu yepyeni dünyaya adımınızı atıp bizlere katılmak ister misiniz? Vikihaber'nin şimdiki ve gelecek kuşaklara Türkçe eşsiz bir kaynak olabilmesi için size gereksinimi var. İsterseniz kendinizi Vikihaber topluluğuna Tanışma sayfasından tanıtabilir, ve üstelik ilk denemenizi de yapmış olursunuz... Haydi katılın bize!

Daha fazla bilgi için lütfen

 • Topluluk portalı: Yapılacak işlerin tasarlandığı sayfa
 • Yardım: Vikihaber'de sayfa yazma ve düzenleme ile ilgili yardım sayfaları her iki sayfada ve sonraki sayfada "sitede yol bulma" menüsünden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kaynak