Tartışma:İntihara kalkışan adam aslanların kafesine girdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Bu sayfa İntihara kalkışan adam aslanların kafesine girdi maddesi üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.


Telif hakı

Öncelikle eklediğin haber için teşekkür ederim. Bu başlığı, haberin Vikihaberin politika ve yönergelerine uygun olup olmadığı konusunda gerek seninle veya gerekse de katılacak diğer kullanıcılarla birlikte fikir alışverişinde bulunmak için açmış bulunmaktayım. Daha sonra ki süreçlerde, haber yazımı konusunda örnek olması dileğimle.

Kanaatimce haberin başlığı olması gerektiği gibi. Geçmişte kazandığım bir bilgiye göre, Vikihaber, betimleyici haber isimlerini kullanmayı tercih ediliyor. Yani, ne olduğunu göstermek istiyor, ki bizde bu başlıktan da net bir şekilde yaşanan olayı anlayabiliyoruz.

Ayrıca, haber girişi güzel. Ancak, Tüm Dünya'yı şaşırtan ve şoka sokan olay olduğu konusu galiba, yorum içeriyor. Olayın gerçekten de dünyada ne kadar etki yaptığını bilemeyiz ama haberin alındığı kaynağın ne kadar etki de bulunduğunu görebilmekteyiz. Mesela benim eklediğim haberler olduğunda belki kısa yazıldığı söylenebilinir. Ancak burada da amacım, mümkün olduğu sürece telif hakkı ihlalini önlemektedir.

Hem, haberin alındığı sitenin en altında yer alan şu ifadeyi de belirtirim: Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Kaldı ki, ben bu eklenilen haberde de, alıntı yapmaktan daha çok sanki biraz kopyala yapıştırcılık olduğunu görüyorum. Acaba yanılıyor muyum? Peki, bu durumda neler yapmalıyız? Nasıl bunu önleyebiliriz? İşte bunun için, haberi değil, aslında okuduğumuz haberden anladığımızı eklemeliyiz. Bizim cümlelerimiz olmalıdırlar. Kaynakçalar ise sadece cümlelerimizin doğrulanabilmesi içindir. Kaynakçalar diyorum, nitekim birden fazla kaynak kullanarak; sentez habercilik yapmış oluruz. Ayrıca, habere uygun olan kategori ve bilgi kutusu eklemeyi de unutmayalım.

Öyleyse, acaba, haberi nasıl tekrardan yazabiliriz? Ayrıca kaçırdığım bir nokta varsa da, yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Peki ya ne düşünüyorsun?Face-smile.svg --Merhabaviki (mesaj) 12:44, 22 Mayıs 2016 (UTC)

Son olarak, {{gözden geçir}} şablonu, diğer kullanıcılarında katkı verebileceğini belirtmek için, {{geliştir}} ile değiştirilmiştir.--Merhabaviki (mesaj) 14:00, 22 Mayıs 2016 (UTC)

Merhabaviki, kopyala yapıştır sadece söylenen cümlelerde var. Onun dışında yazılan her kelime kendi elimle yazdığım kelimelerdir. Kopyala yapıştırın telif ihlali olduğunu biliyorum, içiniz rahat olsun. Herhangi bir şekilde aynı cümleler yoktur belirttiğim gibi sadece müdirenin sözleri alınmıştır. Dünya'da eşi benzeri görülmemiş bu intihar taktiği Dünya'nın elbette ilgisini çekmiştir ama yorum olduğu açık. Benide epey şaşırttı. Kaldırabiliriz orayı. Kaynakça kısmı bana çok sıkıcı geldiği için bugün bir tane ekledim. Bir daha dikkatli olurum. Bilgi kutusuna gelince, buna nasıl bir kategori veya bilgi kutusu ekleyeceğimizi kestiremedim açıkçası. Bu yüzden aslan fotoğrafı koydum. --Urungu97 (mesaj) 15:40, 22 Mayıs 2016 (UTC)
Aynı şekilde, maalesef bende bir rapor hazırladığım ve sunacağım için pek ilgilenemedim. Kategoriler aynı Vikipedi gibi. Sadece haberle ilgili olanları yerleştireceğiz.
Mesela bu haber için; Şili, Güney Amerika gibi kategoriler yada haberde geçen anahtar kişi veya kelimeler kategorilere eklenebilinir. Örneğin kategoriye Şili eklediğinde Şili Portalına eklenir. Ve eğer, örneğin {{Şili bilgi kutusu}}nu da koyarsak, bu da portalda yer alan haberlerin bize özetini gösterir.
Şöyle ki, ben hem Şili kategorisini ve hemde Şili bilgi kutusunu ekledim. Oradan da inceleyebilirsin. Hem, seni şaşırtması çok normaldir. Hatta seni şaşırtmasa bile ve belki de hiç bir yerde görmediğimiz haberler bile olsa ekleyebilirsiniz. Nitekim, Sizden ne istiyoruz? sorusuna şöyle cevap verir ilk önce Vikihaber:
Yeterince kapsamlı olmadığını hissettikleriniz: Unutulan bir sorun ya da medya tarafından fazla ilgi bulmayan bir konu hakkında bilgili misiniz? İşte bunu dünyaya anlatma şansınız!
Öyleyse, haberi biraz düzenledikten sonra, yayınla şablonunu koyuyorum. Şimdiden teşekkür ederim.--Merhabaviki (mesaj) 16:28, 22 Mayıs 2016 (UTC)