İçeriğe atla

Vikihaber:Vikihaber sizin sayenizde var!

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Çalışma var

Bu sayfada devam eden bir çalışma vardır.
Siz de yardım etmek istiyorsanız ya da çalışma yarıda kalmışsa, çalışmaya katılan kişilerle iletişime geçip, sayfanın durumunu onlara sorabilirsiniz.
Sayfanın geçmişine bakıldığında, sayfa üzerinde 7 günden daha uzun bir süredir değişiklik yapılmadığı gözleniyorsa, bu şablon sayfadan kaldırılabilir.


Sizler tarafından hazırlanan özgür haber kaynağı Vikihaber'e hoş geldiniz!

Burada okuduğunuz her şey sizin gibi bireyler tarafından yazılmıştır. Siz de herhangi bir haberi düzenleyebilir, noktalama ve dilbilgisi hatalarını kontrol edebilir, haberleri genişletebilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz bir olayın Vikihaber'de yer almasını istiyorsanız lütfen belirtin. Bu durumda Vikihaber topluluğu ile iletişime geçin.

Vikihaber maddesi nedir?

İlk ve en önemlisi, Vikihaber maddeleri tarafsız bir bakış açısı ile yazılır, fikir ve yorum içermez. (Eğer düşüncelerinizi söylemek istediğiniz bir şeyler varsa blog edinmeyi deneyebilirsiniz.)

İki temel madde türü vardır:

  • Sentez maddeleri - Maddeler çevrimiçi haber kaynakları kullanılarak yazılmıştır. "What does that offer that I can't get from, say, Google News?", you may ask. Simple — we can combine all the facts available from all sources about a news event into a single article for the reader's convenience, and we can present the information in a neutral manner — avoiding the bias that may be present in other news sources. Furthermore, we always cite our sources so you can check our work.
  • Özgün habercilik - Vikihaber kullanıcılarının kendilerinin hazırladıkları/yazdıkları haberlerdir. Bir haber olayının içinden, birinci kaynak olarak haber yazabilirsiniz. Biz sadece almış olduğunuz notları ve çalışmanızı madde olarak sunarak desteklemek istiyoruz.

Tüm haberlerimiz bir iş birliği içersinde yazılır. Hiç kimse tek 'yazar' değildir. Ve yönergeleri çiğnemediği sürece herkes haberleri düzenlemekte serbesttir.

Sizden ne istiyoruz?

Vikihaber maddelerinde olmasını istediklerimiz :

  • İlginç bulduklarınız: Eğer sizin ilginizi çekiyorsa, bir çok insanın ilgisini de çekebilir!
  • Yeterince kapsamlı olmadığını hissettikleriniz: Unutulan bir sorun ya da medya tarafından fazla ilgi bulmayan bir konu hakkında bilgili misiniz? İşte bunu dünyaya anlatma şansınız!
  • Size göre önemli olanlar: Evrensel bir olay hakkında ya da kendi yöreniz hakkında haber yazabilirsiniz — Umursamıyoruz!

Ama aynı zamanda sizden burada gördüğünüz diğer haberleri "düzenlemenizi" ve "geliştirmenizi" istiyoruz. Diğer medyalardaki haberlerin aksine, burada gördüğünüz bir hatayı ya da yanlış olduğunu bildiğiniz bir şeyi, siz düzeltebilirsiniz!

Buradan başlayabilirsiniz!

Daha fazlasını öğrenmek için Vikihaber:Başlangıç okuyabilirsiniz.

Vikihaber maddeleri nasıl yazılır öğrenmek için Vikihaber:Haber yazımı sayfasına bakın.

Vikihaberdeki sayfaları düzenlerken kullanılan Viki işaret dilini hızlıca öğrenmek için Vikihaber:Bir sayfa nasıl düzenlenir sayfasına bakın.

Yazmaya hazır mısınız? Yeni bir haber yazmak veya olanlardan birini düzenlemek için sitenin kalbi olan Haber odası'na gidin Diğer editörlerle konuşmak veya onlara danışmak mı istiyorsunuz? Köy çeşmesine yazın.

Ayrıca size şiddetle bir hesap yaratmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece yaptığınız katkılar sizinle ilişkilendirilebilir. Daha fazla örnek mi görmek istiyorsunuz? İşte sizin için bizim en iyi haberlerimizden bazıları.