Mısır halkı Başbakanlık Sarayı'na yürüyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

11 Şubat 2011, Cuma

Mısır'dan diğer haberler
Mısır'ın yeri

Mısır'ın yerini gösteren bir harita

Mısır'dan diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Mısır Portalına gidin.
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek

Mısır'da, hükümetten çekileceğini açıklaması beklenen Hüsnü Mübarek'in beklenen açıklaması halkı tatmin etmedi. Mübarek tüm dünyanın beklentilerini boşa çıkararak görevinde kalma konusunda ısrarcı oldu. Mısır televizyonuna geçtiğimiz gün açıklama yapan Mübarek, yabancı diktasını asla kabul etmeyeceğini belirtti.

Protestoculara hitaben, ölenlerinin acılarını yürekten paylaştığını belirtti. Ve bir dahaki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı'na adaylığını koymayacağı bilgisini tekrarlardı. Hüsnü Mübarek "Yetkilerimi yardımcım Süleyman'a devrediyorum" diyerek anayasada yapılacak değişikliklerden ve olağanüstü hal durumunun kaldırılacağından bahsetti.

Açıklamalardan tatmin olmayan halk Mübarek'in görevi hemen bırakıp ülkeyi terk etmesini istiyordu. Bu durumda yetkilerinin sadece bir kısmını devreden Mübarek, Eylül'e kadar görevinde kalacak. Kahire meydanında toplanan yaklaşık 2 milyon kişilik halk Mübarek'in açıklamalarını öfkeyle karşıladı.

Bu açıklama üzerine Başbakanlık Sarayı'na yürüme kararı alan eylemcilerin bunu cuma namazından sonra gerçekleştirmesi planlanıyor. "Mübarek'i devirme yürüyüşü" olması muhtemel bu yürüyüşe askerin müdahale edip etmeyeceği ise merak konusu.

Kahire'de bulunan CNN muhabiri Jon Leyne, halkın devlet televizyonu binası ve Başkanlık Sarayı'na farklı eylemler yapmayı planlandığını onayladı. Ve ordunun bu yürüyüş hakkında karar bölünmesi yaşamasının büyük bir olasılık olduğunu anlattı.

Kaynaklar