İçeriğe atla

Hillary Clinton, Mısır'ın askeri lideri ile görüştü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Temmuz 2012, Pazartesi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kahire'de Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ile görüştü.

Clinton ve Tantavi siyasi geçiş süreci, kişi haklarının korunmasının önemi ve bölge istikrarı gibi çeşitli konuları ele aldı.

Clinton, ABD konsolosluğunun bayrak törenine katılmak üzere İskenderiye'ye geçmeden önce Hıristiyan toplumu ve kadın örgütleri liderleriyle bir araya geldi.

Cumartesi günü Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşen Clinton, ​ABD'nin Mısır'daki siyasi dönüşüm sürecine verdiği desteği yineledi. Hillary Clinton, ​​görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında ABD'nin geçiş dönemine yardımcı olmak istediğini vurguladı, ancak siyasi geçiş sürecinin nasıl yol izleyeceğine Mısır halkının karar vereceğini söyledi.

Clinton, ekonomisi geçen yılki gösterilerden ağır etkilenen Mısır'a ekonomik destek sözü de verdi.

VOA muhabirine açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ABD-Mısır girişimcilik fonuna 60 milyon dolar, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen fona da 250 milyon dolar kredi garantisi verileceğini söyledi.

Clinton Mısır'dan sonra gezisinin son durağı İsrail'de tamaslarda bulunacak.

Müslüman Kardeşler'in adayı olarak seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Mursi, göreve başlar başlamaz, Askeri Konsey’le ters düşmüştü. Mursi, Anayasa Mahkemesi’nin geçersiz saydığı parlamentoyu yeniden toplamaya çalışmış, ancak ordu ve mahkemenin baskıları sonucu geri adım atmıştı. Anayasa Mahkemesi üyeleri, geçen yılki ayaklanmada devrilen Hüsnü Mübarek döneminin yargıçlarından oluşuyor.

Kaynaklar