İçeriğe atla

Mısır'da çatışmalar devam ediyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Aralık 2011, Pazar

Mısır’da göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. Cuma günü başlayan çatışmalarda bugüne kadar 10 kişi öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı. Askerler başkent Kahire’nin Tahrir Meydanı'nda toplanmaya çalışan ve taş atan göstericileri döverek dağıttı. Bazı göstericiler kendilerini korumak için barikatlar kurdu.

Göstericiler ülkeyi yöneten askeri konseyin hemen görevi bırakmasını istiyor. Şiddet olayları, eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in şubat ayında devrilmesinden sonra Mısır’da yapılan ilk seçimlerin ikinci turunu izledi.

Resmi haber ajansı MENA geçen Pazartesi ve Salı günü yapılan seçimde en çok sandalyeyi Müslüman Kardeşler'in Adalet ve Özgürlük Partisi'yle aşırı muhafazakar Selefilerin el-Nur partisinin kazandığını bildirdi. İki İslamcı parti Kasım ayında yapılan ilk tur seçimlerde de en çok oyu toplamıştı.

Askeri konsey ancak Haziran sonunda cumhurbaşkanı seçildikten sonra çekileceğini açıklamış bulunuyor.

Mısır başbakanı Kemal el-Ganzuri televizyonda yaptığı konuşmada son gösterilerin Mübarek’in çekilmesiyle sonuçlanan devrimle bir ilgisi olmadığını önesürdü. El-Ganzouri bazı grupların Mısır’ın başarıya ulaşmasını istemediğini de savundu.

Kaynaklar