İçeriğe atla

Muhammed Mursi resmen görevine başladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Haziran 2012, Cumartesi

Muhammed Mursi

Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, askeri dönem sayfasını geride bıraktıklarını, ülkesinin önünde daha parlak bir gelecek olduğunu açıkladı.

Bugün Anayasa Mahkemesinde yemin ederek resmen görevine başlayan Mursi, ardından Kahire Üniversitesinde konuşmada yüzlerce yetkili ve yandaşlarına seslendi.

Mursi ülkesinin yeniden doğduğunu söyledi, Mısırlılardan kargaşaya son vermelerini istedi. Yeni Cumhurbaşkanı sosyal adalet için mücadele sözü verdi, ordunun görevinin de Mısır'ı dış tehlikelerden korumak olduğunu söyledi.

Dış politika konusuna da değinen Mısır Cumhurbaşkanı Filistinlilerin "meşru haklarına" destek verdi, Suriye'deki şiddet olaylarına son verilmesi çağrısı yaptı.

Muhammed Mursi, Mısır’da eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek döneminde yasaklı olan Müslüman Kardeşler partisinin adayıydı. Geçen hafta seçimleri kazandığı açıklanan Mursi, Müslüman Kardeşler’deki görevinden istifa etti, cumhurbaşkanlığı süresince tüm Mısırlıları temsil edeceğini açıkladı. Mursi ayrıca Müslümanlar, Hıristiyanlar ve kadınları da kapsayan, herkesi temsil eden bir hükümet kurmayı amaçladığını belirtti.

Yüksek Askeri Konsey yönetimi 1 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Mursi'ye devredecek.

Kaynaklar