İçeriğe atla

Kıbrıs'ta kayıp şahısları bulmak amacıyla yapılan kazılarda yeni döneme girildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ağustos 2010, Pazartesi

Kıbrıs'ta yapılan kazılarda bugüne kadar 690 kayıp şahsın kemiklerine ulaşıldı. Kayıplar Şahıslar Komitesi'nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük ise yaptığı açıklamada kazılarda yeni bir döneme girildiğini belirtti.

Küçük, yaptığı açıklamada bugüne kadar yapılan 412 kazıda 690 ikişinin kemiklerine ulaşıldığını, bu kişilerden 195'inin Rum, 53'ünün ise Türk olmak üzere 248'inin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı. Küçük, yapılan kazılardan yarısında kemik bulunamadığını ifade ederken, tutarlılık oranının yükseltilmesini hedeflediklerini söyledi. Küçük, 6 ekibin adanın kuzeyinde, ikisinin ise güneyinde çalıştığını söyledi. Şu anki hızlarını arttırmayı hedeflediklerini belirten Küçük, bunu antropoloji laboratuvarına ağırlık vererek yapacaklarının söyledi. Küçük, komitenin mali sorunları olmadığını ve iki tarafında (kuzey ve güney) projeyi desteklediğini de söyledi.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.