İçeriğe atla

Irak Parlamentosu'nda Türk Hava Kuvvetleri'nin yaptığı saldırılar kınandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ağustos 2011, Salı

Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik hava bombardımanı devam ederken Irak parlamentosunun bazı üyeleri saldırıları ve sivillerin öldürülmesini kınadı. Milletvekilleri Irak hükümetinden Türkiye ve İran’ın sınır ötesi saldırılarını durdurmak için diplomatik çabalarını arttırmasını istedi. Saldırıların Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini savunan milletvekilleri Türk hükümetine sınır ötesi operasyon düzenleme izni veren anlaşmaların iptali çağrısında da bulundu. Bu arada Türk savaş uçaklarının Kandil Dağı'nı yeniden bombaladığı bildiriliyor.

Kürt haber ajanslarına göre Kandil Dağı'ndaki dün yedi kişinin öldüğü Kortek alanı dışında Zap ve Zinere bölgelerine de hava saldırıları düzenlendi. Türk hava harekatı, geçen hafta başında Hakkari’nin Çukurca bölgesinde bir askeri konvoya düzenlenen PKK saldırısından sonra başlatıldı. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, harekat öncesi Ankara’nın Kürt isyancılara karşı sabrının taşmakta olduğunu söylemişti. Türkiye bir yıldan aradan sonra ilk kez Irak’a sınır ötesi operasyon düzenliyor. Iraklı yetkililer, Türkiye’nin düzenlediği hava harekatını “sınır ihlali” diye nitelerken Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin meşru savunma hakkını kullandığını açıkladı. Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği, çarşamba günü yayınladığı açıklamada Hakkari’de 8 askerin ölümünden büyük üzüntü duyulduğunu bildirmiş, Amerika’nın PKK’yla mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu kaydetmişti.

Şubat ayında tek yanlı ateşkesini bozan PKK, “aktif savunma” yöntemi izleyeceğini, PKK üyelerinin yalnızca saldırıya uğradıkları zaman kendilerini savunacağını öne sürmüştü.

İlgili haberler

Kaynaklar