Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ı bombaladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Ağustos 2011, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Dün Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) araçlarına PKK terör örgütü tarafından yapılan 4 ayrı saldırı sonucunda 9 asker ve 1 köy koruyucusu hayatını yitirmişti. Aynı zamanda 12 asker de yaralanmıştı. Saldırı üzerine bölgede operasyon başlatan TSK, Hakkari-Çukurca yolunu trafiğe kapatarak 6 helikopter ile bölgeyi ateş altına almıştı. Saldırılar üzerine akşam saatlerinde Kuzey Irak'ta operasyon başlatan TSK, başlattığı bombardımanda 220'den fazla hedefi vurdu. Ve operasyonların örgüt etkisiz hale getirilene kadar süreceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada 17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinde Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefin hava harekatı ile başarıyla vurulduğu açıklandı. Tüm uçakların emniyetle üslerini döndüğünü belirten Genelkurmay, hava harekatı öncesinde Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedefin topçu birliklerince vurulduğunu da ekledi. Ve PKK ile mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Hakkari'de PKK'nın düzenlediği saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. Elçi, açıklamasında "Türkiye'nin, ABD'nin terör örgütü ilan ettiği PKK ile mücadelesinde yanında yer almaktayız" sözlerine yer verdi. Büyükelçi, Amerika Birleşik Devletlerine adına şehit aileleri ve dostlarına yürekten başsağlığı dilediğini belirtti.

Kaynaklar