İçeriğe atla

Irak'taki İran'lı mültecilerin bulunduğu kampa saldırı yapıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Şubat 2013, Cumartesi

İran ve Irak'ın haritadaki yerleri
İran ve Irak'ın haritadaki yerleri

2011 yılı Aralık ayından bu yana kapatılacağı belirtilen, Irak'ın başkenti Bağdat şehri yakınlarındaki, İran İslam Cumhuriyetini yıkmayı amaçlayan İslamcı sosyalist Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi yaklaşık 3000 kişinin bulunduğu kampa bugün obüs ve roketler ile yapılan saldırı sonucunda 6 kişinin öldüğü, 50 kadar kişinin ise yaralandığı öğrenildi.


1960’lı yıllarda Şah dönemindeki destekle kurulan Halkın Mücahitleri Örgütü, 1979 yılında yapılan devrimden sonra silah kuşanarak rejim karşıtı eylemlere kalkışınca ülkeden sürülmüştü. Örgüt üyeleri İran-Irak savaşı sırasında Irak'la birlikte İran'a karşı savaşmışlardı. Avrupa Birliği örgütü son dönemde terör örgütü statüsünden çıkardı. Ancak örgüt Irak, İran ve ABD tarafından halen terör örgütü olarak kabul ediliyor. Kamp İran sınırına yaklaşık olarak 80 kilometre mesafede, Bağdat'ın kuzeydoğusunda Dilaya yakınlarında bulunuyordu. Fakat kamp ile ilgili sorunlar yüzünden Irak yönetimi de son zamanlarda rahatsız oluyordu.


Irak'ta bulunan Şii'lerce kapatılması istenen kamptaki yaşayanların, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından Bağdat Havalimanı yakınlarında bulunan bir üsse nakledileceğine dair bilgilerde vardı. Hatta kampta bulunanlardan bazıları 2012 yılı Ağustos ayında Camp Liberty isimli kampa taşınmıştı.


Sabah erken saatlerde başladığı belirtilen saldırıda kampa yaklaşık 30 ila 35 kadar obüs ve roket isabet etti. Yaralananların arasında Irak polisinin de bulunduğu gelen bilgiler arasında bulunuyor. Saldırının sorumluluğunu ise henüz üstlenen olmadı.


Kaynaklar