İçeriğe atla

Avrupa Birliği Yunanistan'a yardımı askıya aldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Haziran 2011, Pazartesi

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'a ödenecek yardım paketinin sonraki diliminin, ancak Yunan parlamentosunun reform paketini onaylaması halinde serbest bırakılacağını bildirdi.

Lüksemburg'daki toplantılarında geceyarısından sonra bakanlar, 110 milyar Eurolluk yardım paketinin 12 milyar Eurosunun serbest bırakılması için parlamentonun atacağı adımı bekleme kararı aldı. Yardım paketi, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından finanse ediliyor. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Yunan hazinesinden alacakları olanların, gönüllü olarak biraz daha beklemeyi kabul etmelerinin memnuniyetle karşılanacağı belirtildi.

Bu arada G8 ülkeleri bakanlarının, Yunanistan’a daha büyük ekonomik sorunlarla karşılaşmaması için nasıl yardım edilebileceği konusunda telefon görüşmeleri yaptıkları belirtiliyor.

Başbakan Yorgo Papandreu, parlamentoya reform paketini onaylaması konusunda baskı yapıyor. Dün parlamentoda konuşan Papandreu, Yunanistan’ın yardım paketinin son dilimini almaması durumunda iflas edeceğini söyledi. Ekonomik reform paketinde öngörülen kemer sıkma politikalarını kabul etmeyen Yunanlılar ise hükümet karşıtı gösterilerini sürdürüyor.

Kaynaklar