İçeriğe atla

Avrupa Birliği'nin 2014-2020 bütçesi 959 milyar euro

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Şubat 2013, Cumartesi

Strazburg'taki Avrupa Parlamentosu.

Avrupa Birliği liderleri yaklaşık olarak iki gündür süren ve Avrupa Birliği'nin 2014 ile 2020 yılları arasındaki bütçesi konusunda anlaştılar. Buna göre yedi yıllık süreçte Avrupa Birliği'nin bütçesi 959 milyar euro olarak açıklandı. Böylece Avrupa Birliği tarihinde ilk defa bütçe kesintisi yaşanmış oldu. Çünkü AB kurulduğu günden bu yana bütçe her defasında sürekli olarak artıyordu. Gelen ilk öneri bütçenin 1 trilyon 33 milyar euro olması gerektiği yönündeydi.


Yapılan bütçe toplantısı yaklaşık olarak dört saat kadar gecikmeyle başladı. Bunun sebebi ise liderlerin ikili görüşmelerini Brüksel'e bırakmış olmalarıydı. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron bütçe rakamlarının aşağıya çekilmesi gerektiğini, toplantıya gelmeden önce söylemiş olması toplantının sancılı geçmesine neden oldu. Cameron toplantılar sırasında da, bütçe rakamının arttırılmasını istemediğini belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel'de konuyla ilgili olarak Cameron'a destek çıktı. Fransa ise büyüme ve istihdam odaklı bir bütçe hazırlanmasını talep ediyordu. Fransaya bu konuda İtalya ve İspanya destek çıktı. İngiltere'ye ise Finlandiya ve Hollanda'nın ardından gelen Almanya'nın desteği ile karar İngiltere'nin istediği yönde oldu.


Tüm görüşmeler yaklaşık olarak 25 saat sürdü. Ancak yapılan görüşmeler neticesinde alınan bütçe kararının Avrupa Parlamentosu'nda onaylanması gerekiyor. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun ana gruplarından yapılan ortak açıklamada, bütçenin liderlerin onay verdiği şekliyle kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

Kaynaklar