Alman Parlamentosu Avrupa İstikrar Mekanizması Paktı’nı onayladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Haziran 2012, Cumartesi


Avrupa Birliği ve Avro kullanan ülkeler tarihlerinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. 2008'de İrlanda'da başlayan, sonra Avrupa'nın özellikle güneyindeki Avro ülkelerine yayılan ekonomik krizin sonu gelmiyor.

Gerçi Brüksel'de düzenlenen ve Avro Bölgesindeki 17 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvede ekonomik büyümenin teşviki için 120 milyar Avro kaynak temini konusunda uzlaşmaya varıldı. Ancak ekonomi uzmanları zirvenin bu sonucunun krizin aşılmasından çok, zaman kazanılmasını hedeflediği konusunda hemfikirler ve birliği dağılmanın eşiğine getiren istikrarsızlığın sürdüğünü savunuyorlar.

Yapılan yorumlara göre krizin derinleşmesinin nedeni ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sürdürdüğü çizgi. Merkel, Avro kullanan ve ekonomik krizden etkilenen ülkelerin bütçelerini disipline etmelerini ve rekabet güçlerini artırmalarını talep ediyor, İtalya ve İspanya'nın başını çektiği ülkeler ise Avro bölgesinin krizden kurtulabilmesi için "ortak tahvil" sistemini arzuluyorlar.

Brüksel Zirvesi öncesinde "Ben hayatta olduğum sürece ortak tahvil gerçekleşmeyecek." diyerek çok sert bir açıklama yapan Merkel, Brüksel'de varılan uzlaşıyı da kendi başarısı olarak tanımladı ve 120 milyar Avroluk teşvik paketinin işverenlerin kredi alımını kolaylaştırılacağını ve işsizliğin azalacağını söyledi.

Bütün Avro ülkelerinin aksine ekonomik büyümesini sürdüren Almanya'da çok sayıda ekonomist bu durumun Merkel'in katı tutumu sonucunda önümüzdeki aylarda olumsuz yönde değişebileceğinden endişeli. Erlangen Üniversitesinden ekonomi profesörü Şefik Alp Bahadır, Avrupa ekonomisinin dibe vurduğunu ve dış ticaretten yaşayan Almanya'nın bundan etkileneceğini savunuyor.

Öte yandan 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa İstikrar Mekanizması, Almanya tarafından da kabul edildi. Hem Federal Parlamento’da hem de Federal Eyaletler Meclisi’nde oylanan ve hükümet partileri CDU/CSU ve FDP ile ana muhalefet partisi SPD ve Yeşiller’in desteği ile kabul edilen Avrupa İstikrar Mekanizması İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışında tüm AB üyeleri tarafından kabul edilmişti.

Başbakan Merkel Brüksel'deki AB zirvesinin hemen ardından Berlin'e gelerek oylamalara katılırken, paktın iki meclisten onay almasına rağmen planladığı gibi 1 Temmuz Pazar günü yürürlüğe giremeyecek olması ise konunun başka bir boyutu.

Pakta karşı oy kullanan muhalefetteki Sol Parti konuyu Federal Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkemede Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tan ‘Mali Pakt’ı onaylamayı ertelemesini ve davanın sonucunu beklemesini istedi. Siyasi yorumcular Gauck'un bu durumda karara imza atamayacağını ve yaşanacak gecikme nedeniyle Avro bölgesindeki krizin daha da derinleşeceğini savunuyorlar.

Zorda kalan ve mali yardıma ihtiyacı olan üye ülkeler için planlanan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın 500 milyar € ile oluşturması bekleniyor. Almanya mekanizmanın havuzuna 22 milyar € peşin ödeme yaparken, 168 milyar €'luk taahhüt payını da garantör olarak üstlenecek.

Kaynaklar