İçeriğe atla

Avrupa'da aşırı soğuk hayatı felç ediyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

3 Aralık 2010, Cuma

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çoğu bölgesinde aşırı soğuk ve buzlanma hayatı felç ediyor, günlük yaşamı ve uluslararası trafiği de olumsuz yönde etkiliyor.

Aralık ayının ilk üç gününde saptanan sıcaklık Avrupa’da meteorolojik ölçümlerin başladığı tarih olan 1850’den bu yana kaydedilen en düşük seviyedeydi. Ülkenin bir çok bölgesinde geride kalan gece de tarihinin en soğuk Aralık gecesi olarak tarihe geçerken, başkent Berlin’de yapılan ölçümlerde termometreler eksi 18'i gösterdi. Almanya’nın doğusunda kar yağışına paralel hızı yer yer saatte 100 km’yi bulan fırtına ise soğuk havayı daha da dayanılmaz hale getirdi. Uzmanları fırtınanın da etkisiyle hava sıcaklığının -50 dereceye kadar hissedildiğini belirtiyor. Bu arada olumsuz hava koşullarından dolayı kara, hava ve deniz ulaşımı neredeyse durma noktasına geldi. Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında yer alan Frankfurt ve Münih’de uçuşlar iptal edildi, otoyollarda kar yağışı ve buzlanmadan dolayı uzun kuyruklar oluştu, kar kaosu bazı eyaletlerde okulların kapanmasına ve çok sayıda trafik kazası ve milyonlarca Avro maddi hasara neden oldu. Caddelerdeki buzlanma nedeniyle oluşan kazalarda en az 11 kişi hayatını kaybetti. Berlin’deki Türk esnaf ise aşırı soğuklar ve kar kalınlığını 10 cm’i bulması nedeniyle çalışma koşullarının zorlaşmasından ve satışların durmasında şikayetçi.

Bu arada ulaşım sorunları nedeniyle Almanya’daki hallerde malların tükendiği ve dükkanlarda da meyve ve sebze fiyatlarında ortalama yüzde 30 artış olduğu bildirildi. Öte yandan Almanya’nın yanı sıra, Avrupa’nın büyük bölümünde de buz kesiyor. Özellikle Polonya ve İngiltere’de etkili olan soğuk hava ve yoğun kar yağışı hayatı büyük ölçüde etkilerken, Polonya’da geride kalan günlerde en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği, İngiltere’de de kara, hava ve deniz trafiğinde kaos yaşandığı bildiriliyor. Metereologlar hava şartlarının birkaç gün daha bu şekilde devam edeceğini, yeni kar beklenmendiğini ancak buzlanmanın süreceğini açıkladı.

Kaynaklar