Siirt'te hastaları Jandarma helikopter ile nakil ediyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Ocak 2012, Cuma

Yaklaşık dokuz gündür bazı köy yollarının kapalı olduğu Siirt ilinde, Jandarma karakollarına köylerden taşınan hastalar helikopter ile sağlık merkezlerine nakil ediliyor.

Bugün Siirt ili Şirvan ilçesi Cevizlik köyüne bağlı Hıdıran mezrasında epilepsi hastası olan 10 yaşındaki Dila Sungu ile Yamaçlı köyü Helenze mezrasında ikamet eden 1,5 yaşındaki Elif Erkul sıtma nedeniyle hasta olduklarından dolayı, Jandarmanın çalışmasıyla gelen helikopter ile Siirt ilinde bulunan sağlık kuruluşlarına sevk edildiler. 112 Acil Servisine ait ambulans helikopterin söz konusu bölgeye uçuş yapılamayacağına dair nota verilmesinden dolayı gelmeyeceği belirtildiğinde, Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığı Şırnak ilinde askeri birlikten hastalar için helikopter talebinde bulundu. Alınan talep üzerine Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait askeri helikopter süratli bir şekilde Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına doktor ve sağlık ekibi ile birlikte geldi. Geçtiğimiz hafta başından bu yana yoğun kar yağışından dolayı kapanmış olan köy yollarından bazıları, yaklaşık dokuz gündür kapalı durumda. Bölgede iki gündür kar yağışı olmaması nedeniyle yol açma çalışmalarına devam etmekte olan Köy Hizmetlerine bağlı ekipler, öncelikle ilçe yollarını açma çalışmalarına katıldıklarından dolayı, Siirt ilinde bazı köy yolları henüz açılmadı.

Yolları kar nedeniyle kapalı olan köylerde zaman zaman çığ tehlikesi yaşanıyor. Kar kalınlığının 1,5-2 metreye bazı alanlarda ise 3 metreye ulaşmış olması nedeniyle yol açma çalışmalarının oldukça yavaş ilerlediği haberleri alınıyor. Bu köylerde bulunan hastalar ise sağlık kuruluşlarına sevk edilemiyor. Şirvan ilçesi Cevizlik köyünde ikamet eden 10 yaşındaki Dila Sungu'da üç-dört gündür epilepsi hastalığının ağırlaşması nedeniyle sağlık kuruluşuna gitmek için yolun açılmasını beklemesine rağmen, yol açma çalışmalarının uzun sürmesi nedeniyle yollar açılamadığından dolayı, Şırnak ilinden gelen askeri helikopter ile Siirt ilinde bulunan sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Aynı şekilde yakında bulunan Yamaçlı köyü Helenze mezrasında ikamet eden 1,5 yaşındaki Elif Erkul'da iki gündür ateşlenmişti. Her iki hasta Jandarma karakoluna gelen vatandaşlar ile karakolda görevli askeri personelin yardımı vasıtasıyla açılan helikopter pistine gelen helikopter ile bugün hastaneye sevk edildiler.

Yetkililerden kapalı köy yolların kısa süre içerisinde açılmaya çalışıldığı haberine ulaşıldı.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.