İçeriğe atla

Fransa'da ağır kar yağışı 15 bin arabayı mahsur bıraktı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Aralık 2014, Pazar

Fransa'nın Savoie bölgesinde Alp dağlarındaki ağır kar yağışı, 1 kişinin ölümüne ve 15 bin arabanın mahsur kalmasına yol açtı.

Bölgedeki kayak merkezlerine giden yollarda seyreden araçların mahsur kalması acil durum merkezlerinin kurulmasına yol açtı. Turistlerin gecelemesi için bölgede on iki tesis hazırlandı, tesisler için okullar ve spor salonları kullanıma alındı. La Plagne bölgesindeki bir yoldaysa, iki otobüsün çarpışması 9 kilometreden uzun kuyruklara yol açtı. Bölgeden gelen haberler, normalde bir saatte kat edilecek mesafelerin on saatten fazla olduğunu bildiriyor. Bölgedeki bir havaalanındaysa çoğu Britanya vatandaşı olan 2000'den fazla yolcu mahsur kalmış durumda.

27 yaşındaki bir adamsa küçük bir tatil kasabasına doğru yol alırken arabasının 200 metrelik bir uçurumdan yuvarlanması sonucu hayatını kaybetti. Arabada bulunan diğer yolcuysa kazayı hafif yaralanmayla atlattı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, sürücülerin ellerinden geldiğinde dikkatli olmaları ve mümkünse yolculuklarını ertelemeleri çağrısında bulundu. Kayak merkezleriyse bir metreden fazla kar düştüğüne işaret ederek yağışları sevinçle karşıladı.

Kaynaklar