İçeriğe atla

NASA'nın yeni nesil uydusu fırlatıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

29 Ekim 2011, Cumartesi


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yıllarca ertelenen uydu projesini hayata geçirdi. Hava durumu tahminlerinin daha kapsamlı yapılmasını sağlayabilecek ve iklim değişikliğini yakından takip edecek yeni uydu uzaya gönderildi.

Kaliforniya'dan uzaya gönderilen uydu, fırlatılışından yaklaşık 1 saat sonra planlanan yörüngeye oturdu. Bir SUV (4 çeker arazi aracı) büyüklüğündeki uydu, daha önceden uzaya fırlatılan uydularla birlikte dünyaya veri gönderecek. NASA, bu uydunun diğerlerinden daha gelişmiş olduğunu ve içindeki yeni parçalar sayesinde daha “doğru” hava tahminleri yapılmasına yardımcı olacağını bildirdi.

NASA, uydudaki gelişmiş teknoloji sayesinde meteoroloji uzmanlarının kasırgalar ve kötü hava koşulları gibi konularda daha iyi, açık ve doğru bilgi alabilmesini planlıyor. İklim değişikliğiyle ilgili bilgi de gönderecek olan uydu yardımıyla uzun vadeli iklim değişikliklerinin daha iyi gözlenebileceği bildiriliyor.

Uzmanlara göre şu anda hava tahminlerinin yapılmasını sağlayan uzaydaki uyduların büyük bölümü eskidi ve değiştirilmeleri gerekiyor. Bu son uydunun, yeni nesil uydulara geçiş sürecinde öncülük etmesi bekleniyor.

NASA’nın uydusu uzaya gönderilmeden önce engebeli bir “planlama ve yapım” aşamasından geçti. Toplam 1 buçuk milyar dolara mal olan ve 2006’da fırlatılması beklenen uydu, bazı parçalarının üretimindeki gecikmeler yüzünden yıllarca bekledi. Uydunun uzaya fırlatılışını NASA’yı Twitter’dan takip eden bazı kullanıcıların izlemesine izin verildi. Yeni nesil uydunun uzayda 5 yıl görev yapması planlanıyor.

Görüntüler

Kaynaklar