İsrail Suriye'de askeri tesisi bombaladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

31 Ocak 2013, Perşembe

Suriye Bayrağı
İsrail'den diğer haberler
İsrail'in yeri

İsrail'in yerini gösteren bir harita

İsrail'deki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, İsrail Portalına gidin.
Flag of Israel.svg

Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında bulunan bir askeri araştırma merkezinin İsrail'e ait uçaklar tarafından vurulduğu, savaş uçaklarının Cebel Şeyh tepelerinden gelerek Cemraya bölgesinde bulunan askeri bir üssü hedef aldıkları belirtiliyor.


Haber Suriye'ye ait SANA haber ajansı tarafından doğrulandı. İsrail savaş uçaklarının Suriye'de bir hedefi vurduğu haber kaynaklarında yer almış ancak tam bölge belirtilmemişti. Yapılan bombalamada tesiste çalışan iki çalışanın öldüğü de gelen diğer haberler arasında. İsrail tarafında olan devletlerden gelen haberlerde, savaş uçaklarının Hizbullah’a silah götüren bir konvoyu hedef aldığı yönünde bildiriler yapılmıştı. Suriye tarafında olan devletler ve Şam'dan gelen haberlerde bu türde bir bilginin yanlış olduğu belirtiliyor.


Suriye en son 2007 yılında Suriye topraklarına saldırmıştı. Halen Suriye'de devam eden iç çatışmalarda yer alan Özgür Suriye Ordusu ise konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmazken, muhalifler Suriye'yi İsrail ile birlikte hareket etmekle suçluyor.

Olay ile ilgili Arap devletlerinden herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak Lübnan'da görev yapmaya devam eden BM Barış Gücü UNFIL yetkilisi Andrea Tinanti yaptığı açıklamada; olayda yalnızca Lübnan'in hava sahasının ihlal edildiğini belirtti.

Suriye'ye destek vermesi ve yakınlığı ile bilinen Rusya tarafından ise sert tepkiyle karşılandı.

İlgili ve devam haberleri

Kaynaklar


Bookmark-new.svg