İçeriğe atla

İsrail, Mısır ile gerginliği azaltmaya çalışıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Eylül 2011, Pazartesi

Mısır (kırmızı) ve İsrail (koyu mavi) konumu.

İsrail Başbakanı, Kahire’deki elçilik saldırısından sonra ülkeyi terkeden büyükelçinin geridönmesi için Mısır ile görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Benyamin Netanyahu kabine toplantısında, İsrail-Mısır görüşmelerinde elçilik personelini korumak için gerekli güvenlik önlemlerine ağırlık verildiğini söyledi.

Netanyahu, elçilikteki İsrail bayrağını indiren Mısırlı göstericilerin 1979’da barış anlaşması imzalayan iki ülke arasında "barışa karşı" olduğunu belirtti.

Ancak Netanyahu Mısır’da İsrail ile dostça ilişkiler kurmak isteyen ılımlı güçler bulunduğunu vurgulayarak bu güçleri övdü.

Cuma günü İsrail’in Kahire'deki diplomatik temsilciliğine saldıran halk, büyükelçilik çevresindeki duvarı yıktıktan sonra binaya girmişti. Yüzlerce kişi binanın bazı bölümlerini talan etmiş ele geçirdikleri belgeleri pencerelerden dışarıya atmıştı.

Görgü tanıklarına göre bina civarında görevli polisler olaylar müdahale etmezken, 2 polis aracı göstericiler tarafından ateşe verildi.

Mısır hükümeti göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, biri kalp krizinden olmak üzere 3 kişinin öldüğünü bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Daha sonra olay yerine sevk edilen askerler, binlerce kişiyi dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı ve havaya ateş açtı.

İsrail'in Kahire Büyükelçisi Yizak Levanon, olayların kontrolden çıkması üzerine, ailesi ve 80 görevliyle birlikte ülkeden ayrıldı.

Binada mahsur kalan 6 İsrail koruma görevlisinin daha sonra Mısır komandoları tarafından kurtarıldığı bildirildi.

Cumartesi gecesi İsrail Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı görüşmek için olağanüstü toplanan Mısır hükümeti, güvenlik güçlerini alarma geçirdi.

Kaynaklar