İçeriğe atla

Vikihaber derinlemesine inceledi: Ulusal Birlik Partisi 18. Olağan Kurultayı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

7 Aralık 2010, Salı

İrsen Küçük

4 Aralık günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan Ulusal Birlik Partisi kurultayını açık ara farkla İrsen Küçük kazanmıştı. Parti iktidarda olduğundan, kurultayı kazanan başbakan olacaktı ve bu nedenle kurultay daha da önemliydi. Vikihaber, kurultayın öncesi ve sonrasını, kurultay esnasında yaşananları sizin için araştırdı.

19 Nisan 2010 tarihinde UBP eski başkanı Derviş Eroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesiyle parti başkanlığı ve dolayısıyla başbakanlık boşalmış, dolayısıyla bir kurultay yapmak mecburi olmuştu. Parti başkanlığı için İrsen Küçük, Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy, İlkay Kamil, Hüseyin Özgürgün ve Ersin Tatar'ın isimleri konuşulmayacakti. Önce Ersin Tatar aday olmayacağını, sonra da Ahmet Kaşif aday olduğunu açıkladı. Bunlara rağmen, kurultaya tek adayla, İrsen Küçük ile gidildi ve Küçük 9 Mayıs'taki olağanüstü kurultay sonrası başbakan oldu.

Bunun ardından, partinin olağanüstü kurultayı için 4 Aralık tarihi belirlendi. Bazı işler kurultay çalışmaları yüzünden aksatıldı. İrsen Küçük, Ahmet Kaşif ve Hasan Taçoy adaylıklarını açıkladı. Kurultayda birinci turda seçlebilmek için toplam delege sayısı olan 1488'in yarısının bir fazlası olan 745 oy almak gerekliydi. Herhangi bir adayın bu sayıya ulaşmaması halinde ise en çok oy alan iki aday ikinci tura kalacak ve burada daha çok oyu alan kurultayı kazanacaktı.

İlk adaylık başvurusunu 1 Aralık günü Hasan Taçoy yaptı. Taçoy, kurultayın ikinci tura kalacağını ve ikinci turda kendisinin kazanacağını iddia etti. Adaylık başvurusunu kurultaydan 72 saat önce yaparak da basında daha çok yer almayı ve kendini daha fazla anlatma imkanı bulacağını söyledi.

Kaynaklar